Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Načešice

Poloha
Obce leží v provincii českomoravské vysočiny na pokraji Železných hor, jež jsou chráněnou krajinnou oblastí. Celé území náleží k povodí Labe. Značnou část území tvoří smíšený lesní porosty a travnaté louky. Borůvčí z lesů kvapem mizí, zato je nahrazováno nežádoucím hustým porostem starčeku.

Načešice leží v nadmořské výšce 323 m, Licomělice 380 m. Obce se nachází v teplé klimatické oblasti severní části Chrudimska. Typické je léto s 50 - 60 letními dny, přitom suché a teplé. Přechodné období je teplé až mírně teplé, zima suchá až velmi suchá s velice krátkými obdobími sněhové pokrývky. Počet mrazových dnů 100 - 110, ledových 30 -40. Počet dnů se srážkami nad 1 mm činí 90 - 100.

Historie
Kdy byla naše obec Načešice založena, přesně nevíme. Z dostupných historických pramenů však zjišťujeme, že už existovala dávno před rokem 1382. Z tohoto roku máme totiž první písemný doklad, kde se uvádí město Heřmanův Městec s vesnicemi Načešice a Licomělice (Naczessice, Wieczemělice).

Z dalšího roku 1383 je pak další písemnost, ve které se uvádí "Ješek z Načešic, řečený Načeš". Jméno Načešice znamená ves lidí Načešových. Toto osobní jméno bylo zkratkou osobního jména. Po 30 ti leté válce bylo mnoho usedlostí zruinováno a spustlých; také z důvodu náboženských při rekatolizaci lidé opouštěli své domovy a mnozí i emigrovali. Tak tomu bylo i v Načešicích. Podle sčítání vizitační komise z roku 1653 bylo ve vsi 10 sedláků, kteří měli po 24 až 50 korců, 1 chalupa s 9 strychy a tři stavení byla zbořena.

Pamětihodnosti obce

Pomník padlých z 1. světové války
Pomník padlých z 1. světové války, který se nachází při silnici vedle školy na obecním pozemku. Na pomníku je umístěna měděná deska se jmény padlých.

Křížek a zvonice na Návsi
Křížek na Návsi je asi nejstarší památka v naší obci. Byl postaven roku 1831 a je z pískovce. Je na velkém podstavci, kde jsou v podobě desky vyryta písmena, dnes již nečitelná. V další části je ve výklenku malá soška Jana Nepomuckého.

Smuteční břízka
28. října 1968 byla vysazena smuteční břízka. Tuto břízku zasadil pan L. Makeš a R. Mareček. Břízka stojí dodnes u místního parku. Pod břízkou je zakopáno 2000 slov.

Zajímavosti
Silnice se stavěla kolem roku 1900. Stavěla se kvůli vojsku, které tady projíždělo z Vysokého Mýta do pohraničí. Kámen se sbíral po okolí a hlavně na Skalce. Na silnici ke Stojicům byl použit kámen z Levinského lesíka. Kdysi bývala cesta z návse kolem domu číslo 1 - Marečkovi po Vášovém kopci na silnici k Načešicům. Cesta byla rovněž od Špitálska do Habřin. Další cesta byla ke Koži až na státní silnici směr Chrudim - Čáslav.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.nacesice.eu, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA