Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatiňany

Historie
Město Slatiňany naleznete v malebném kraji na úpatí Železných hor 4 km jižně od okresního města Chrudim. První písemná zmínka o Slatiňanech pochází z roku 1294, kdy zde na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou stála pouze dřevěná gotická tvrz. Jejím vlastníkem byl zřejmě František za Slatiňan.

Na sklonku XVI. století koupil panství pražský měšťan Bohuslav Mazanec z Frymburka a nechal na místě tvrze vystavět renesanční zámek. Následovala řada dalších vlastníků, jako například Jan Sigmund Knobloch, rodina Berků z Dubé a Lipného, František Adam hrabě z Bubna a Lipného, František Adam z Bubna a z Litic, Josef František ze Schőnfeldu, kníže Jan Adam z Auerspergu a další následníci tohoto rodu.

Snad největšího rozkvětu doznala obec v letech, kdy panství vlastnila knížecí rodina Auerspergů. V této době se postupně z bezvýznamné vsi stávají Slatiňany hospodářsky i kulturně živým místem. Vzniká zde například v roce 1859 cukrovar s rafinérií a kostkárnou, v roce 1877 továrna na umělá hnojiva, parní pila v roce 1901 a v roce 1903 lihovar. Slatiňany byly povýšeny na město 1. 7. 1971. V současné době má město spolu s místními částmi Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice 4040 obyvatel.

Turistické zajímavosti
Zámek Slatiňany byl znám jako tvrz již před 600 lety. Po mnoha přestavbách doznal současné podoby na přelomu devatenáctého století. Na sklonku čtyřicátých let minulého století zde bylo vybudováno "muzeum koní", které se dělí na vědeckou a uměleckou část. Zámek je přístupný veřejnosti v obvyklých časech pro památky České republiky.

Socha je jedním z Kafkových návrhů na koně, na kterém sedí Jan Žižka z Trocnova na pražském Vítkově. Uvnitř zámku však najdete daleko více zajímavostí. V zámecké knihovně se konají koncerty vážné hudby a další zajímavé akce, o kterých Vás informujeme v rámci odkazu Ozvěny Slatiňan v hlavní nabídce.

Státní zámek Slatiňany byl v březnu 2001 vyhlášen vládou české republiky národní kulturní památkou.

Místní část Slatiňan, Škrovád leží na pískovcích druhohorního stáří při řece Chrudimce. Připomíná se v roce 1417 za vladyku ze Škrovádu. Od 18. do poloviny 20. století se v obci a blízkém okolí těžil v řadě lomů pískovec. Dnes jsou dávno opuštěně pískovny cvičnými horolezeckými terény a mnohé jsou zavezeny. Z místního kamene byla zhotovena a postavena na nábřeží Chrudimky ve Škrovádu socha sv. Jana Nepomuckého.

Jižně od obce je opuková stráň přírodní památka "Hrobka". Jižní svah zde dal vzniknout teplomilnému společenstvu rostlin, botanické rezervaci suchomilně květeny. Západně od obce je kopec Hurá s vrcholem ve výšce 391 metrů. V dnešní době jsou ve svazích vyznačené rekreační sportovní trasy a pořádají se zde různě sportovní akce.

Část katastrálního území obce se dotýká chráněné krajinné oblasti Železně hory. Levobřežní část obce od řeky Chrudimky je součástí památkové zóny Slatiňansko - Slavicko. Uprostřed obce je postaven památník obětem první a druhé světově války.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.slatinany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA