Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dvakačovice

Obec se nachází na teplé  opukové stráni nad řekou Novohradkou. Bezprostřední  okolí obce  bylo osídleno  již v pravěku. Známé jsou nálezy z mladší a pozdní doby  bronzové (1300 - 750  let př. n. l.), kultur lužické  a slezskoplatěnické. Prostor  byl též osídlen  Kelty v době  laténské (400  př. n. l.  - 0).

Asi nejvýznamnější jsou však raně  středověké   nálezy  z doby   hradištní,  které  jsou   známy z mohylového slovanského pohřebiště v obecním lese východně od obce. Značně intenzívní osídlení Slovany dokládají i další nálezy z jiných míst našeho katastru.

Historie
Jméno obce je doloženo z 15. stol. predikáty zdejších šlechticů. Roku 1415 šlechtic Štěpán z Dvakačovic připojil svoji pečeť k stížnému listu proti upálení Mistra Jana Husa. Další písemné záznamy existují  z r. 1504, kdy  Mikuláš z Mezilesic na  Bořicích uzavřel s Vilémem z Pernštejna smlouvu o  kus řeky pod  mlýnem Dvakačovským. Název  obce svědčí,  že se  jednalo o  sídliště okolo dvora jakéhosi Dvakače.  Úrodné  půdy  a  příhodné  mikroklimatické poměry poskytly podmínky  pro úspěšné  polní hospodaření  i ovocnářství (třešňovky), v minulosti byly v okolí i vinice.

Ve Dvakačovicích  a v okolních obcích  existovala od husitských dob početná českobratrská komunita, od  18. stol. je obec střediskem evangelické  církve. V místě působil  v letech  1962 až  1992 farář a biblický  badatel  Adrian  Mikolášek.  Evangelický  Chrám Páně byl v obci vystavěn  v novogotickém slohu  v 19. stol.  Soužití obyvatel různého  vyznání dokládá  i katolická  kaplička Nejsvětější Trojice, postavená na návsi taktéž v novogotickém slohu v 19. stol. a opravená v r. 2001. Zalesněné  stráně  nad  pravým  břehem  Novohradky  jsou  spolu s neosídlenou údolní nivou a břežními porosty významným biokoridorem (pásem,  umožňujícím  migraci  živočichů)  v jinak  velmi odlesněné krajině.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dvakacovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA