Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlinsko

Hlinsko leží na Českomoravské vrchovině na rozhraní chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a chráněné krajinné oblasti Železné hory v údolí řeky Chrudimky.

Historie
První písemná zmínka o Hlinsku pochází z roku 1349. Město leželo při staré obchodní kupecké cestě vedoucí z Čech na Moravu. Hlinsko náleželo k Rychmburskému panství a do 19. století sdílelo osudy pánů z Pardubic. Odtud také pochází znak města, na kterém je v červeném poli půl koně v kroku s modrou uzdou. Statut města získalo roku 1834.

Původně řemeslnické a zemědělské městečko, kde obživu představovalo zejména hrnčířství, drátenictví nebo tkalcovství, se postupně přeměnilo v město průmyslové. Rozvoj souvisel s výstavbou železnice, jejíž provoz byl zahájen v roce 1871. Z průmyslu zaznamenal nástup především kožešnický průmysl, textilní průmysl, strojírenství, pivovarnictví, mlékárenství nebo kamenoprůmysl.

Od roku 1865 do roku 1919 bylo Hlinsko okresním městem a spadala do něho celá centrální oblast Českomoravské vrchoviny až po Milovy, Herálec a Svratku. Po roce 1919 se stalo součástí chrudimského okresu s výjimkou let 1949 až 1960, kdy bylo opět okresním městem.  Život a styl obyvatelstva na Hlinecku je možné si prohlédnout v historické části města,  zvané Betlém, který je památkovou rezervací lidové architektury. Kulturní oblast má v Hlinsku také své zastoupení. Působil zde spisovatel K. V. Rais jako profesor na hlineckém gymnáziu, sochař Karel Lidický nebo národopisec Karel Adámek.

Památky a cestovní ruch

Tvrz
Tvrz je považována za nejstarší hlineckou stavbu. První písemné zmínky pochází z roku 1413. Od roku 1547 sloužila nějaký čas jako královská celnice. V roce 1874 zde bylo nalezeno 400 českých grošů z období Václava III.

Ježdíkův dům
Ježdíkův dům  je významnou stavbou v Hlinsku. Vybudován byl v roce 1904 pod vedením V. Fialy.  Sgrafita, která ho zdobí, jsou tvorbou M. Alše a znázorňují Jiřího z Poděbrad společně s vítězstvím hlineckých nad Švédy. 

Radnice
Radnice  byla postavena v roce 1598 jako dřevěná stavba. V letech 1788-92 byla přebudována do barokního stylu. Do dnešní podoby byla upravena v roce 1850.  Přestavbu projektoval stavitel Václav Sitta. Věž nad vchodem pochází z roku 1839.

Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba vybudovaná v letech 1730-45 stavitelem Donátem Morazzim na místě původního kostela, ze kterého zůstala zachována pouze věž. Největší pýchou kostela je křtitelnice z roku 1628.

Městské muzeum a galerie
Městské muzeum a galerie je nejstarším svého druhu v Čechách. Každý rok se zde pořádá výstava s názvem „Výtvarné Hlinecko“, kde svou tvorbu představují nejen čeští malíři, ale také malíři ze zahraničí. Od roku 2004 můžete v galerii navštívit výstavní síň známého sochaře, Karla Lidického.

Betlém
Betlém je historická čtvrť roubených domků drobných městských řemeslníků, které byly postaveny v polovině 18. století. V rekonstruovaných domech naleznete expozice bydlení a dílny tehdejších obyvatel. Prohlídky jsou doplňovány různými tématicky zaměřenými výstavami, které se zabývají např. drátenictvím, hrnčířstvím, lidovými oděvy apod. Mezi roubenými chalupami najdete prodejnu upomínkových předmětů a prodejnu keramiky a bylinek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hlinsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA