Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zderaz

Zderaz patří mezi typické lesní lánové vsi, které vznikaly kolonizací zdejší krajiny podlažickým klášterem v polovině 13. století. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu tj. Novým hradům.

Patřila k bohatým vesnicím, protože půda zde byla úrodnější než ve většině vesnic v okolí Proseče. Jádro vesnice tvořilo čtrnáct lánových a půllánových statků.V polovině 19. století měla Zderaz 610 obyvatel. V současné době má 297 obyvatel žijících v 80ti domech, 58 domů slouží k rekreaci. V katastru obce je 15 chat a zdravotnické a rekreační středisko Renospond.

Obec leží na okraji přírodní rezervace Maštale v nadmořské výšce 480 m. Je obklopena krásnými lesy s četnými údolími, odkud vytékají drobné přítoky Prosečského potoka a Novohradky. Severozápadně od obce se nachází přírodní památka Pivnice. V romantickém kaňonu (nazývaném též Žižkovy maštale) můžete vidět skalní tunel, jeskyně, převisy a různé pískovcové útvary vzniklé erozí.

Současnost
V současné době žije v obci 298 obyvatel. Za prací dojíždí 112 obyvatel do Proseče, Skutče, Nových Hradů a Vysokého Mýta, a to buď autobusem nebo vlastní dopravou. V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží.

Společenský život
Společenský život v obci je bohatý a pestrý. Udržují se zde tyto lidové zvyky a tradice: Chození Tří králů (obnovená tradice), velikonoční pomlázka a oplátky, pálení čarodějnic s posezením, stavění máje a májek děvčatům, pouťová pobožnost u kapličky, pouťové a posvícenské posezení, chození Mikuláše s čerty a andělem, stavění brány novomanželům s celým obřadem - převezení nevěsty na trakaři, řezání polena, nahození chomoutu, čtení vine, předání daru od kamarádů, pohoštění přihlížejícím, masky žida a cikánek. Před svatbou pořádá každý ženich zpívání s mládenci.

Spolková činnost
Hlavními iniciátory veškerého dění ve vsi jsou Sbor dobrovolných hasičů (SDH), Sbor pro občanské záležitosti a skupina lidí kolem kulturní komise, která pracuje pod názvem ZDERAD (Zderad - staročeské jméno, ze kterého vznikl název obce, znamená: "Zde jsem rád, zde žiji rád."). SDH pořádá každoročně 2 plesy, součástí těchto plesů jsou při 1. plese dětský karneval a při 2. plese diskotéka pro starší děti. Plesy mají pokaždé velmi pěknou a náročnou výzdobu, každý rok jinou, podle rázu dětského karnevalu. Každé dítě dostává pytlík s cukrovím, které upekly a věnovaly dětem zderazské ženy. Mladí hasiči pořádají každoročně pouťové a posvícenské sousedské posezení. Koncem prázdnin pořádá SDH tradiční dětský den. Již několik let zde máme i rybí hody a přátelské posezení hasičů a jejich manželek s programem Zderadu, pohoštěním a tancem. Spolek ZDERAD se zaměřil na obnovu a uchování starých tradic a památek Zderaze. Obnovil tradici Babských věnečků s průvodem, Kácení máje a Májový věneček. Myslivecké sdružení se stará o ochranu zvěře a lesních porostů, již několikrát se zde konaly lesní zkoušky ohařů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zderaz.infobec.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA