Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sobětuchy

Obec Sobětuchy leží asi 3 km západně od Chrudimi, na rozhraní Železných hor a polabské nížiny. Skládá se z obce Sobětuchy a k ní přilehlých osad Vrcha a Pouchobrady. Geograficky leží větší část obce na táhlém jihozápadním svahu terasy s výhledem na panorama Železných hor. Průměrná výška obce je 280 m. Obcí protéká potok zvaný Bělina. Název Sobětuchy se odvozuje od vsi sobětuchů, lidí kteří sobě tuší, to znamená, že jsou hrdí, odvážní, věří si.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o obci se nachází ve spisech Regesta diplomatica, kdy na listině z roku 1272 je mezi svědky podepsán zeman Boleslav ze Sobětuch. Obec byla od nepaměti rozdělena na dva díly, které původně patřily pod správu dvou kláštěrů, kláštera sv. Jiří a kláštera ve Vilémově. Po husitských válkách však církevní majetek přechází do světských rukou. Posledním feudálním majitelem první části obce byl kníže František Josef Auersperg. Druhá část byla v průběhu let přivtělena ke Stolanům, s nimiž měla společného rychtáře i majitele. Posledním pánem byl kníže Kinský.

Osada Vrcha vznikla koncem 18. století postupným přistavováním viničních domků na chrudimských vinicích, které se táhly až tehdejším hranicím Sobětuch a Lán.

Při postupné likvidaci vinic v polovině 19. století byly na jejich místech zakládány drobné zemědělské usedlosti podle tehdejších polních cest a okolo hospody Na Zavadilce, která je známá již ze 16. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sobetuchy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA