Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Orel

Obec Orel leží 5 km jihovýchodně od města Chrudimě. Rozkládá se v rovinatém terénu od řeky Chrudimky k úpatí Železných hor. Jediným kopcem jsou na severu „Tři Bubny“. Orel se nachází v místě, kde bývalo rozsáhlé jezero. Zůstaly po něm bažiny a rašeliniště, tzv. Orliny, kde se od 17. do 19. století těžila rašelina. Močálovitá krajina se nehodila v pravěku k osídlení. Proto nebyly objeveny téměř žádné prehistorické nálezy - jen drobné úlomky pravěkých nádob. Jediným nálezem je slovanský šperk z 11. století.

Historie
Obec Orel existovala pravděpodobně již dříve před rokem 1360. Byla zde tvrz a poplužní dvůr. Rytířští držitelé Orle zde byli již v polovině 14. století, protože v listině z roku 1349 se mluví o kostele s. Jiří, který byl nerozlučně spjat s orelským majetkem a byl vždy prodáván současně s tvrzí a statkem. Jméno obce je poprvé doloženo v roce 1360. Vzniklo starobylou přivlastňovací příponou z osobního jména (Orlův dvůr). Od roku 1924 se používá úředně původní tvar Orel.

Současnost
Změna politických poměrů po roce 1989 znamenala počátek hospodářské proměny a snahy o nápravu vlastnických poměrů po roce 1948. Občané žádali zpravidla zpět pozemky, které patřily k zahradám, ale o samostatné hospodaření nebyl zájem. Koncem roku 1991 zesílily snahy vystoupit z JZD Zaječice a vytvořit v Orli samostatné družstvo. V roce 1992 a 1993 došlo k přeměně ZD Zaječice na dvě družstva - MILZA Zaječice a ORZES Orel.

Výstavba v obci: začalo se s projektováním plynofikace a bylo zahájeno jednání o napojení obce na kanalizační sběrač do Chrudimě. V létech 1995 - 1996 se uskutečnila plynofikace. Kanalizace byla projektována v létech 1994 -1996 a dokončena 1999. V roce 1997 zavedla firma TELECOM telefonní přípojky v obci ke každému domu.

Turistické zajímavosti

Tři Bubny
Na severní straně obce se zvedá kopec, zvaný Tři Bubny. Stojí zde kostel sv. Jiří, bývalá hájovna, hostinec a hospodářské stavení. Stará cesta je vzpomínána již z roku 1596, kdy tudy táhlo vojsko Viléma Trčky proti Turkům. Tato silnice bývalá nazývána Francouzská, protože tudy táhli Rusové i Francouzi v napoleonských válkách.

Pojmenování Tři Bubny je poměrně nové - nejspíše z 18. století (1712). Tou dobou zde existovala již krčma s tímto názvem. K místu se váže pověst ze slezských válek s Pruskem (1740-1745), kdy údajně tři rakouští bubeníci bubnováním přinutili pruského krále k ústupu. Bubny pak zakopali v kostele pod oltářem.

Kostel sv. Jiří
Datum založení kostela není známo. První zmínka je z roku 1349. V době husitské byl kostel podobojí a po bělohorské porážce byl rekatolizován, i když se katolická víra mezi poddanými šířila pomalu. Patřil jako filiální k Chrudimi. Během jednotlivých století prošel kostel požáry a následnými opravami. Zásadní rekonstrukci prodělal v 19. století, kterou provedl slatiňanský stavitel František Schmoranz pod patronátem knížete Františka Josefa Auersperga.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecorel.unas.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA