Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Bradlo

Historie
První písemná zpráva je z r. 1613, kdy ves Bradlo s dvorem koupili majitelé Lipeckého panství - Kustošové ze Zubřího a Lipky. Roku 1866 se přistěhoval do Bradla sklářský mistr František Rukl, který zde koupil usedlost a postavil sklářskou huť. Byla nazvána po kněžně Auspergové "Huť Vilemínina". Vyrábělo se tu překrásné duté sklo, olovnatý křišťál. Práce ve sklárně byla zastavena v srpnu 1945 a následujícího roku v prosinci byla ve sklárně zavedena výroba vánočních ozdob, které se zde vyrábějí dodnes.

Manželka zakladatele sklárny, paní Růžena Rúklová nechala vystavět kapli s rodinnou hrobkou. Staviteli byli František a Jan Schmoranzové ze Slatiňan. Kaple byla postavena v gotickém slohu v letech 1892 - 93. V obci byla též postavena škola v letech 1879 až 1880 za vydatné pomoci Františka Rúkla. Do správy obce spadají ještě tyto malé vesničky.

Lipka - první zmínka je z r. 1329, kdy je Lipka vladycké panství a ve 14. století stávala zde tvrz, kterou v r. 1557 koupil Jan Kustoš ze Zubří, který ji přestavěl na zámek , který byl později přestaven v barokním slohu a opět upravován v 19. stol. V r. 1715 prodala Marie z rodu Kustošů Lipku pánům ze Schónfeldu a roku 1737 byla připojena k nasavrckému panství.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.czh.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA