Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Bradlo

Historie
První písemná zpráva je z r. 1613, kdy ves Bradlo s dvorem koupili majitelé Lipeckého panství - Kustošové ze Zubřího a Lipky. Roku 1866 se přistěhoval do Bradla sklářský mistr František Rukl, který zde koupil usedlost a postavil sklářskou huť. Byla nazvána po kněžně Auspergové "Huť Vilemínina". Vyrábělo se tu překrásné duté sklo, olovnatý křišťál. Práce ve sklárně byla zastavena v srpnu 1945 a následujícího roku v prosinci byla ve sklárně zavedena výroba vánočních ozdob, které se zde vyrábějí dodnes.

Manželka zakladatele sklárny, paní Růžena Rúklová nechala vystavět kapli s rodinnou hrobkou. Staviteli byli František a Jan Schmoranzové ze Slatiňan. Kaple byla postavena v gotickém slohu v letech 1892 - 93. V obci byla též postavena škola v letech 1879 až 1880 za vydatné pomoci Františka Rúkla. Do správy obce spadají ještě tyto malé vesničky.

Lipka - první zmínka je z r. 1329, kdy je Lipka vladycké panství a ve 14. století stávala zde tvrz, kterou v r. 1557 koupil Jan Kustoš ze Zubří, který ji přestavěl na zámek , který byl později přestaven v barokním slohu a opět upravován v 19. stol. V r. 1715 prodala Marie z rodu Kustošů Lipku pánům ze Schónfeldu a roku 1737 byla připojena k nasavrckému panství.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu www.czh.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA