Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrochův Týnec

Obec Hrochův Týnec se rozkládá v Polabské nížině, 10 km východně od města Chrudim, nad soutokem řek Novohradky a Ležáku. Tyto řeky, které obcí protékají, vytváří malebný ráz krajiny a při procházce kolem jejich toku lze obdivovat jejich krásné zátočiny.

Historické nálezy v okolí obce sahají až do doby osídlení našeho území Kelty a poté Slovany. První písemné zprávy o Hrochově Týnci a Stíčanech pocházejí z konce 13. století.

V současné době je obec členem svazku obcí Košumbersko. V rámci tohoto svazku prochází obcí několik cyklotras, které umožňují sportování a aktivní odpočinek.

Památky
Kaple sv. Anny – na hřbitově, Kostel sv. Martina, Kříž ze sedmileté války (na Trojovice), Kříž u Přestavlky, Kříž na Podbor, Sloup se sousoším sv. Jana Nepomuckého, Zámecký park.

Zámek - (jihozápadně od náměstí)
- původně patrová obdélníková budova s vysokou valbobovou střechou, postavená Zellery z Rosenthalu koncem 17. století (zámek existoval na přelomu 17. a 18. století) severozápadně od zaniklé tvrze; současně vznikly hospodářské budovy v místě nynějšího dvora. Zámek byl přestavěn a rozšířen premonstráty do roku 1717 a doplněn o kapli Panny Marie. Zámek sloužil jen pro správu a byty úředníků panství. Zcela přestavěn v letech 1877-79 a 1924-25 (nástavba 2. patra). Před zámkem brána z roku 1717.

Tvrz
- bezpečně doložena až roku 1543. Zanikla asi za švédského drancování v letech 1639-48. Stávala v jižní části městečka, kde jsou patrné zbytky tvrziště, nazývané Na Hrochově: okrouhlý pahorek s částí příkopu nad levým břehem potoku Ležáku; na tvrzišti stojí dům č. p. 131.

Kostel sv. Martina - (na návrší nad náměstím)
- původně gotický, připomínaný v roce 1349 jako farní, dnešní z let 1723-28, ze staršího kostela zachována jižní Zellerovská kaple Panny Marie z roku 1680. Na severozápadní straně kostela antikizující hrobka Liliewaldů (později márnice) z let 1830-31. Přízemní fara z 18. století.

Poutní kaple Matky Boží - (na kopečku ve východní části náměstí)
- založena roku 1718 Robertem Sanciem, opatem kláštera Hradisko u Olomouce. Ke kapli se připojovaly na půdorysu půlkruhu ambity, nad jejichž částí byly zřízeny pokoje pro ubytování členů kláštera (proto kaple někdy nazývána nový zámek). Roku 1783 byla kaple zrušena a později přestavěna na školu. Po požáru školy v roce 1834 byl objekt kaple zbořen a na jejím místě vyrostla nová školní budova. Zachována zůstala jen část ambitů, roku 1950 však zbořených kvůli provozu na státní silnici. Sochy sv. Anny a sv. Josefa ze schodiště kaple osazeny ve výklenku zdi před domem č. p. 143 poblíž zámku.

Kaple sv. Anny na novém hřbitově - z roku 1832, opravena roku 1891.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obechrochuvtynec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA