Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov

Historie
Z hlediska historického patří obec Ostrov k velmi starým osadám s osídlením zemědělským lidem podle nálezů žárových hrobů lužicko-slezské kultury, která k nám vnikala ze sousedních severních krajů již cca 800 - 1200 let před naším letopočtem, tj. v mladší době bronzové a na počátku doby železné. Svědkem hodně pozdější doby, asi cca 900 let našeho letopočtu je na návsi cyrilometodějský pískovcový kříž, nízký a do země zapadlý s patinou značného stáří.

V historických pramenech je první zmínka k osadě Ostrov z roku 1318, kterou se připomínají Řehněř a Pešek z Ostrova, později tu přebýval Bohuněk z Ostrova do roku 1395. Ve 14. a 15. století se již zmiňuje v Ostrově zemanská tvrz, která stála na jižním okraji nynějšího horního rybníka a v její blízkosti byl již tehdy dvorec, po staletí přestavovaný a dosud zde stojící.

Samotná tvrz tak jako jiné v okolí se nedochovala, neboť tehdejší tvrze byly roubeny ze dřeva. Pro bezpečnost byly stavěny jako volný hrad po slovansku mezi vody a bažiny, tak jako tomu bylo podle jména i v Ostrově. Jedinými nálezy z bývalého tvrziště jsou staré podkovy a pěkná pukla s reliéfem sv. Jiří, probodávajícího saň, pravděpodobně z koňského postroje. Ves Ostrov se majetkovými přesuny dostala r. 1493 k panství Košumberk a poté k panství Chroustovice.

Současnost
Obec Ostrov leží v Pardubickém kraji na rozhraní okresů Chrudim (sem patří), Pardubice a Ústí nad Orlicí na hlavní silnici č. 17.

V obci je 55 popisných čísel (domů) s trvale žijícími občany, kterých zde žije necelých 200. Je zde i téměř 20 chalup, na které dojíždějí za odpočinkem lidé především z Prahy a nedalekých Pardubic.

V současnosti je hlavní „hybnou silou“ v obci místní Sbor dobrovolných hasičů, který každoročně pořádá různé nejen kulturní akce (zábavy, ples, dětský den a další). Dále pak dosahuje vynikající umístění v okrskových soutěžích (od roku 1995 vždy pravidelně vítězí).

Výraznou složkou je též místní hokejový klub HC Ostrov, který dosahuje pravidelně na medailové příčky v Lize neregistrovaných hrané na zimním stadionu ve Skutči.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-ostrov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA