Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeníkov

Historie
V 15. století patřila ves k rychtě v Kameničkách. Na sklonku 15. a 16. století náleželo k nejvýnosnějším zdrojům šlechtických příjmů rybníkářství. I pod Jeníkovem a u Kameniček jsou z té doby zbytky bývalých hrází rybníků. Za Jeníkovem byl panský ovčín lánský, nynější osada Lány, který i s nedalekým vrchnostenským dvorem Lhotami, nynější osadou Lhoty, patřil ke Kameničkám.

Hlavním zaměstnáním obyvatel vedle zemědělství bylo tkalcovství a hrnčířství. V roce 1880 měla obec 101 domů a 554 obyvatel. Za první světové války padlo z obce 18 mužů v nejproduktivnějším věku. Důsledky 1. světové války se promítly i do zemědělství.  JZD bylo v Jeníkově založeno v r. 1958. K 1. dubnu 1971 došlo ke sloučení JZD Jeníkov s JZD Kameničky. K dalšímu sjednocení s JZD Dědovou došlo k 1. lednu 1975. Nyní je od r. 1990 předsedou zemědělského družstva Antonín Pešek z Jeníkova. Pod jeho vedením družstvo dosahuje velmi dobrých výsledků.

Zajímavosti
Uplynulo více než 600 let od doby, kdy byla zdejší obec založena. I když se obec výrazněji neprosadila do povědomí širší veřejnosti, bohatá rozmanitost přírodního ztvárnění s rozsetými mozaikami vsí a větrné nebo plné proměn jí vtiskly pečeť působivého a malebného řádu. Rukopis velkého českého malíře Antonína Slavíčka, i když bydlel v sousedních Kameničkách, tu zazněl na počátku našeho století. Slavíček uvádí do naší krajiny řadu vynikajících mistrů štětce, kteří přišli v jeho šlépějích, aby se vyznali ze své lásky k drsné, kamenité zemi.

Je to velkolepá plejáda počínající Františkem Kavánem, Otakarem Nejedlým, Oldřichem Blažíčkem a mnoha dalšími, pokračující v současnosti i nedaleké minulosti v krajinách Rudolfa Hanycha, Františka Emlera, Jaroslava Sodomky, Anny Dvořákové, Jana Odvárky, Karla Wagnera aj.

Kulturní hodnoty, archeologie
V rámci obce není evidována žádná nemovitá kulturní památka ani zde nejsou zaznamenány žádné archeologické nálezy.

Je zde však řada pamětihodností:
Litinový kříž u prodejny smíšeného zboží proti č. p. 2  
Kamenný kříž u polní cesty na horním Jeníkově na pozemku u č. p. 24  
Socha u hřbitova – Pieta  
Bývalá kovárna v Jeníkově č. p. 95  
Roubený vysočinský dům č. p. 92
Bývalá Rychta č. p. 28  
Staletá Lípa č. p. 27  
Pomník padlým v I. světové válce 1914 - 1918  
Pomník neznámému partyzánovi  
Kaple sv. Václava

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-jenikov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA