Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vortová

Obec Vortová se nalézá 8 km na jih od Hlinska v Čechách, na silnici spojující Hlinsko a Herálec. Leží v malebném údolí vortovského potoka, obklopena ze všech stran hlubokými lesy v nadmořské výšce 612 metrů. V blízskosti obce jsou tři rybníky se jmény Zlámanec, Návesník a Utopenec. K obci Vortová patří též osada Lhoty, nalézající se východněji na kopci v nadmořské výšce 667 m.

Původ názvu obce
V místním lidovém podání se traduje odvozovat název obce Vortová od německého „Warte“, znamenající strážní věž nebo hlásku. Svádí k tomu poloha obce na česko-moravském pomezí a v neposlední řadě i psaná podoba názvu v 18. a 19. století „Wortowá“. Starší podoba názvu obce je „Ortová“. Tato podoba je odvozována od příjmení „Ort“, jehož význam je šídlo, špička nebo hrot. V přeneseném významu to může znamenat vyjádření polohy obce „na kraji panství, na konci, na špičce země České“. Nejstarší prameny však uvádějí, že Vortovou založil mnich z kláštera v Podlažicích, a proto také odvozují název obce z latinského výrazu „ORTOS“, označující mnicha, který se postil v horách.

Současnost
Jako všechny menší obce postihlo i Vortovou postupné vylidňování, které začalo po válce stěhováním lidí do pohraničí. Po násilné kolektivizaci zemědělství a zrušení všech soukromých živností minulým režimem, pokračovalo odchodem většiny mladých lidí za prací a bydlením do měst. V současné době má obec Vortová pouze 249 obyvatel. Z toho je 33 dětí do 15 let, 144 dospělých v produktivním věku a 72 důchodců. Průměrný věk obyvatel obce je 42 let. Domů v obci je celkem 116, z toho 47 neobydlených, sloužících většinou jako rekreační chalupy a chaty.

Přes velký úbytek obyvatel a růst počtu prázdných domů si obec Vortová udržela samostatnost a vlastní samosprávu. I když se většina lidí v této nelehké době chová stroze ekonomicky, najde se ještě několik obětavých lidí, kteří jsou ochotni udělat něco navíc pro udržení a zpestření života a společenského dění i na takto malé vesnici. Dlouholetou tradici ve Vortové má Sbor dobrovolných hasičů, který se nemalou měrou podílí na společenském životě obce. Letos na jaře byla ve Vortové po dlouholeté přestávce opět založena tělovýchovná jednota Sokol. Při OU Vortová pracuje také Sbor pro občanské záležitosti.

Turistické cíle
Veškerý kulturní a společenský život se odehrává v kulturním domě ve středu obce, který vznikl z budovy bývalé školy přístavbou sálu o rozměrech 14 x 16 metrů. V kulturním domě je umístěno pohostinství, poštovní úřad, místní lidová knihovna a má zde pro svou činnost vybavenou místnost také SPOZ. Příslušenství sálu je dobře vybaveno pro pořádání tanečních zábav, svateb, slavnostních schůzí atd.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vortova.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA