Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

České Lhotice

Historie
Území, do něhož jsou vsazeny, jako tři malé rubíny, části obce - osady: České Lhotice, Hradiště a Vedralka, má mimořádně vzdálenou historii. Tu poodhalilo bádání, které se zde postupně již od konce 19. století nejprve jednotlivci, později v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století týmově, Archeologickým ústavem Akademie věd, odehrávalo.

Nálezy potvrdily, že v těchto místech bylo osídlení již v době halštatské, resp. v době laténské a i v období hradištním. A právě v období druhého až prvního století před naším letopočtem vzniklo severovýchodním směrem od dnešní části obce Hradiště na ostrohu vysoko na meandrem řeky Chrudimky na ploše cca 20 hektarů keltské silně opevněné město – oppidum, obehnané ze tří stran až trojitými mohutnými valy, přičemž čtvrtou část tvořil příkrý skalnatý sráz končící v řece.

Turistické zajímavosti
Osady obce České Lhotice leží uprostřed polí, lesů a luk a směle můžeme říci, že v nejkrásnější části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Zejména nejníže položená osada Hradiště přímo sousedí s územím bývalého keltského oppida – hradiště, což zřejmě dalo i osadě název. Severní území osady, louky a lesy, se strmě svažují do hlubokých vod Křižanovické přehrady, severovýchodní skalnaté území pak prudce spadá přímo do koryta řeky Chrudimky.

Bezprostředně od přehradní hráze pokračuje tok řeky dlouhým a hlubokým údolím mezi příkrými stráněmi a skalami, porostlými na srázech místy neprostupnými křovinami, jinde pak smrko-bukovým porostem, protkaným vznosnými jedlemi a habry. Tato část údolí zvaná Krkanka byla pro svou krásu a unikátnost vyhlášena přírodní rezervací. Stejně tak následné a ještě divočejší údolí nese přiléhavý název Strádovské peklo. Je též přírodní rezervací.

Skoro na konci onoho hlubokého kaňonu vysoko na skalách stojí rozvaliny bývalého strážního hradu Strádova, který je se Strádovským peklem vklíněn do rozlehlé Slavické obory, bohaté chovem jelení zvěře, daňků a muflonů. Z Hradiště jižním směrem vystoupáme serpentinami do Českých Lhotic. Nedaleko obce stojí rozhledna, odkud je za optimálních podmínek možné na obzoru vidět Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky. Jako na dlani jsou pak vesničky a města a dále, v polabské nížině, Kunětická hora nebo Opatovická elektrárna.

Pro svoji pestrou přírodu, čisté horské ovzduší a mimořádně příhodný terén je oblast Českých Lhotic atraktivním územím, kde probíhají různé závody jako např. Nasavrcký silniční běh, prochází tudy trasa cyklistických terénních závodů Napříč Železnými horami, směřuje tudy i cykloturistická stezka č. 4114.

Celoročně krajem procházejí stovky pěších turistů, cykloturistů, dětí z okolních dětských táborů a v letech posledních i vyznavači hippoturistiky, neboť přímo v Českých Lhoticích je koňská jízdárna pro děti i dospělé s jízdami centrem keltského osídlení.

Naší oblastí pak směřuje dálková vlastivědná stezka Krajem Chrudimky a nejmladší naučná stezka - Keltská stezka Železnými horami. Ta míří od Nasavrckého zámku s keltským muzeem údolím Krkanka na keltské oppidum v Hradišti, následně vyhlídkovou trasou do Českých Lhotic s rozhlednou a dál přes údolí potoka Debrný, kde Keltové těžili železnou rudu zpět do Nasavrk. Po trase jsou rozestavěny desky s poučením o příchodu a životě Keltů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ceske-lhotice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA