Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukavice

Obec Lukavice se nachází ve střední části okresu Chrudim 5 km od Slatiňan na úpatí Českomoravské vrchoviny. Svažitost pozemků je od jihu k severu. Nejvyšší bod v obci je vrch „Jahodnice“ vysoký 343 m, nejnižší bod je břeh Chrudimky v části zvané „ Na Pilce“, a to 264 m.

Lukavický katastr je ohraničen na jihovýchodě údolím Holetínky na severozápadě Chrudimskou. Na jih od obce se nachází obec Vížky a Radochlín s nejvyšším vrchem zvaným Kraslavka 408 m vysokým. Na sever od Lukavice přecházejí pozemky do Polabské nížiny.

Historie
Velká Lukavice na stabilním katastru z roku 1839 má charakter návesní vsi s návsí nepravidelného tvaru. Jedná se o nejstarší část Lukavice. Je možné, že původní tvrz stála na místě Knížecího dvoru (parcela 35). Památný dub již stojí mimo dvůr na jeho severní straně. O možnosti vytvoření vhodného obranného systému vypovídají i mokřiny v okolí dvora. V soupisu poddaných z r. 1651 se dozvídáme, že ve dvoře Lukavském bydlí jistý Matěj Tvrzník šafář. Také se v těchto místech dodnes říká Na hrádku.

Obec byla v 17. století typickou hornickou osadou se siluetami těžních věží, v 19. století to byl především průmyslový komplex s komíny a mohutnými provozními budovami, to vše postupně zmizelo. Obec tak ztratila své dominanty, které jinde vytváří například kostel nebo zvonice.

Turistika a příroda
Předností této oblasti je především pestrá skladba krajiny: lesy, louky, pastviny, zahrady, rybníky a zemědělské porosty. K nejcennějšímu patří část přírodní rezervace Strádovské Peklo, která je součástí CHKO Železné hory. Mezi zajímavá místa se řadí i údolí Holetínky nebo okolí Louček.

O tom, jak rychle se krajina mění, vypovídají některé ještě v paměti zachované místní názvy jako Na čápovině, Na pilce, Na hrázi (bývalé rybníky), Na mokřidlech, Kudrnkova skála, Pánkův písník, nebo Třešňovka u Chrudimky. Měnily se trasy cest, koryta potoků jak vyplývá ze starých map. Krajina je člověkem stále přetvářena, ale s různými výsledky. Lesní rybníky Zaháj a Housírek se staly krásnou součástí zdejší přírody a nachází se zde bohatá společenstva rostlin a živočichů.

Zajímavé je sledovat jak se příroda těžko vyrovnává s hlušinou z bývalých dolů, které se říkalo „Žlutá hromada“. Hlušinou se také zavážely staré lomy, písníky a strže. Velké zásahy do přírody představovaly meliorace. K přeměně krajiny dochází i v současnosti a je otázka, jestli někdo přemýšlí například o lomech, které se zařezávají od Žumberka do Vížecké stráně, stanou-li se jednou uzavřeným prostorem nebezpečným životu, nebo skalnatým údolím.

Rybník Zaháj a Housírek
- lesní rybníky s mokřady, rákosinami a zbytky jedlových doubrav mezi nimi. U rybníků je několik typů rákosin, porosty vysokých ostřic a na ně navazují ostřicovorašeliníková společenstva. Západně od rybníků je zbytek lesa s téměř přirozenou druhovou skladbou a věkovou strukturou - jedlová doubrava s příměsí buku, vysázeného smrku a borovice. Z rostlin patří k vzácným nálezům bublinatka jižní.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA