Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přestavlky

Na obec Přestavlky je pěkný pohled ze strany západní, ze silnice z Trojovic ku Hrochovu Týnci vedoucí. V údolí protéká potok Ležák ladně svými zákruty, s břehy obrostlými olšemi, topoly a vrbovím ohraničuje pohled ze strany západní. Na straně jižní nalézají se od samého potoka rozestavěné chaloupky, které pokračují směrem jižním po mírném navrší, směrem do středu obce.

Části této obce se říká na ''Benátkách''. Nazváno podle močálů a hlavních příkopů mezi baráčky. Na návrší rozkládá se obec původní. Na straně severní ve stínu stromoví stojí mlýn č. p. 4. V bezprostřední blízkosti mlýna na stráni rozkládá se zámecký park, z jehož zeleně vyčnívá věž zámku.

Obec má nyní 100 čísel popisných. V roce 1876 přistěhovali se Židi do obce. Proto byly postaveny pro ně domky. Domky tyto postaveny jednak kde jaké místo mezi dosud stávajícími staveními bylo o též i celá náves nimi zastavena byla. Od té doby nemá obec žádné návsi. Židovské domky nepřidaly pěkného vzhledu obci, neb byly jeden na druhém přímo vmáčknuty, takže u mnohých ani místa volného nebylo pro osobní potřebu obývajících. Židé postavili si též svoji modlitebnu. V č. p. 65 měli též svoji školu.

V roce 1861, kdy přešel velkostatek do majetku p. Josefa Kellera, továrníka na sukna z Brna, bylo mnoho restaurováno na jeho budovách, čímž obec dostala podstatných změn. Postavena byla budova pro ředitele panství, nové kravírny s konírnami a bytem pro šafáře. Dále téhož roku byl postaven špýchar pro obilí. Roku 1864 postaven byl nový zámek, jelikož starý zámek nevyhovoval. Je to jednoposchoďová budova krytá břidlicí, s věžičkou, na níž jsou hodiny. Kolem zámku byl park, v kterém jest mnoho okrasných stromů a keřů. V parku byl postaven také byt pro zahradníka a skleníky.

Poloha
Obec Přestavlky rozkládá se na mírném návrší na pravém břehu potoka Ležáku. Potok ten pramení u Holetína (tam se nazývá tento potok Holetínka) a vlévá se za Hrochovem Týncem do řeky Novohradky. Kdy povstala obec a jméno dostala, není známo. Známo však jest, že v r. 1318 byl majitelem torze Přestavlky rytíř Jan Ctibor a tudíž i obce, která se asi v blízkosti rozkládala. Že místo kde nyní obec se rozkládá, bylo již i v dobách pohanských obývalo, nasvědčují vykopávky pohanských pohřebních popelnic, které při dobývání písku byly nalezeny. Neznalostí a i neopatrností byly prastaré památky našich předků skoro všechny zničeny až na jednu, která v neporušeném stavu byla z písku vyjmuta. Popelnice tato byla darována do obecné školy v Trojovicích, kde se dosud nachází.

Katastr obce Přestavlky hraničí severně s katastrem hrochovotýneckým a bližňovickým (nyní blanecko - skalickým), východně s katastrem rosickým, jižně se zájezdeckým a západně s katastrem trojovickým, zde tvoří až na malou výjimku hranici potok Ležák. Bonita půdy jest v katastru dobrá. Jest zařazena z větší částí od 1-3 třídy. V lukách jest až 3 ha zaké půdy chudé, do 6. třídy patřící. (Jsou to stráně, kde se dobýval písek.) Seje se zde pšenice, žito, ječmen a z větší části cukrovka. I chmel byl zde pěstován.

Tak jako jinde, kde je velkostatek, i u nás má tento nejlepší scelené pozemky, kdežto rolníci mají pozemky v malých kusech a po celém katastru. Katastrem vedou různé cesty. Hlavní jest silnice, vedoucí od Hrochova Týnce k Rosicům. Na jihovýchodní straně obce od této odbočuje směrem východním cesta, zvaná průhon. Místy je 15 až 20 m široká. Tato cesta mimo dojížďku na pole sloužívala k tomu, že tudy byl vyháněn dobytek na pastvu, dokud "Obce'' byly nerozděleny a jako obecní pastviště byly používány.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prestavlky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA