Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladoňovice

Obec Mladoňovice je položena jihozápadně od okresního města Chrudim a je složena z 8 místních částí obce - Čejkovice, Mýtka, Deblov, Pohled, Mladoňovice, Rtenín, Petříkovice a Lipina. Celková rozloha obce je 1238 ha. Obec má 4 katastrální území - Deblov, Čejkovice u Mladoňovic, Pohled u Mladoňovic a Petříkovice u Mladoňovic.

Historie
První historické zprávy o osídlení v této lokalitě pocházejí z 11. století, kdy za nejstarší osadu založenou Vilémovským klášterem můžeme považovat Mladoňovice, jejichž vznik se datuje rokem 1329. Dále postupně od této doby vznikaly osady, které v současnosti jsou součástí obce, ale byly poddány jiným pánům a jejich vznik se datuje v pozdější době. Osada Čejkovice se datuje od roku 1494, kdy se připomínají dva dvory, z nichž první náležel ke Stolanům a s nimi k Pardubicím a druhý k Rabštýnku.

Druhý dvůr náležel v 15. století Šárovcům ze Šárova, majitelům Slatiňan. Tento díl koupila počátkem 16. století od Zdeňka ze Šárova Chrudim, v jejímž majetku však nezůstaly Čejkovice dlouho. Pro účastenství města v odboji stavů českých v r. 1547 přišla obec o mnohé statky a byla prodána Janu z Perština a později Heřmanu Lhotskému ze Zásmuk. V roce 1578 se vedl spor o Čejkovice a od této doby se připomínají při Stojanech a později při panství heřmanoměsteckém.

V 15. století náležela osada Pohled Pouchobradským z Pouchobrad až do roku 1532, kdy Burian Pouchobradský zastavil osadu městu Chrudim. V roce 1556 zemřel majitel Pohleda a všechen majetek připadl králi, který jej v roce 1558 daroval Osvaldovi Šenfeldovi ze Šenfelda a později jej prodal Chrudimským. Po bitvě bělohorské byl sice Pohled i s Andělskou čtvrtí a ostatními statky Chrudimským pro vzpouru odňat a odevzdán ke správě a opatrování císařskému rychtáři mistru Václavu Bílkovi Kouřimskému, ale roku 1629 na opětovnou žádost císařským rychtářem byl opět vrácen. Osada Lipina se datuje od roku 1547, osada Deblov, Petříkovice, Rtenín od roku 1567 a osada Mýtka od roku 1789.

Pamětihodnosti
Několik staletých lip a drobné sakrální stavby a zvoničky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-mladonovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA