Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuněchody

Obec Tuněchody leží 5 km severovýchodně od města Chrudim, v úrodném kraji zlatého pruhu Polabské nížiny. První zmínky o existenci obce jsou z roku 1349, kdy je obec uvedena jako Tunochod.

Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z roku 1350. Nad Tuněchody se na jižní straně vypíná návrší Habrov, kde ve 14. a 15. století stávala tvrz. K obci patří i několik oddělených zástaveb vzdálených několik set metrů, a jsou to Cihelna, Valachovna, Rozvodna, Habrov a Kalousov. Ze zajímavých staveb se musíme zmínit o krásné škole z roku 1931, pomníku padlých z roku 1919, sokolovně z roku 1958, vysokonapěťové rozvodně, cihelně a několika starých domech ze 17. a 18. století. V roce 1904 byl založen hřbitov.

Pro turisty
Pravděpodobně si všimnete některé z budov, které připomínají historii naší obce. V obci jsou dva soukromé obchody s potravinami, jeden soukromý obchod s rybářskými potřebami a dvě hospody. Můžete za námi přijet vlakem i autobusem. Od roku 1953 je zde autobusová doprava ve směru na Chrudim, Holice a Pardubice. Před tím tu byla jen dráha na trati Chrudim - Borohrádek, zajímavostí je, že ta oslavila v roce 2000 sto let.

Cyklotrasy

4112: Horní Bradlo – Křižanovice – Slatiňany – Chrudim – Sezemice
Délka značeného úseku trasy = 13 km.

Trasa začíná na národní trase č. 1 Praha-Brno. Prochází hřebenovými partiemi Železných hor, protíná údolí Chrudimky pod Křižanovicemi a kolem lesního komplexu Hůra vede k zámku ve Slatiňanech, odkud pokračuje pobřežní cestou k mlýnu u Janderova.

U hřiště v Janderově začíná značený úsek stále po břehu Chrudimky až k sídlišti U Stadionu. Městem je trasa vedena ulicemi Na Ostrově a po cyklostezce k divadlu, Čs. partyzánů, Lázeňskou, Podfortenskou, Střeleckou, Rubešovou, parkem Stromovka, kde odbočí do Tovární a zahne k Májovu. Dostane se do Vestce a Tuněchod na hranici okresu. Okresem Pardubice pokračuje do Černé za Bory a Sezemic, kde se napojí na síť vyznačených tras v okolí Kunětické hory.

Úsek Slatiňany – Chrudim je veden převážně po písčité cestě, která vyžaduje úpravu povrchu a místy i rozšíření průjezdního profilu. Druhá část trasy má povrch asfaltový, ze žulových kostek, případně z betonových panelů.

4177: Samařov – Smrkový Týnec – Škrovád – Kunčí – Kočí – Tuněchody
Délka značeného úseku trasy = 25 km.

V Samařově se trasa napojuje na trasu 4119 Skuteč – Prachovice. Prochází obcemi Liboměřice a Licibořice na jižní okraj Smrkového Týnce. Zde odbočuje k hájovně a lesní komunikací vede ke Kochánovickým rybníkům. Pokračuje na Kochánovice, restauraci Monako, Škrovád, mlýn Skály, Kunčí, Orel, Tři Bubny, Kočí, Dolní Bezděkov, Vejvanovice, Úhřetice a Tuněchody, kde se napojí na trasu 4112.

Trasa nejprve umožňuje výhledy z hřebenů Železných hor, aby se vzápětí schovala do uklidňující hloubky lesů. Po krátké návštěvě údolí Chrudimky se kolem kostela sv. Jiří na Třech Bubnech a sv. Bartoloměje v Kočí pomalu dostává do polabské roviny.

Povrch trasy je asfaltový mimo krátkého písčitého úseku za Škrovádem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.tunechody.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA