Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žumberk

Obec Žumberk leží na úpatí českomoravské pahorkatiny v půvabné zalesněné krajině s příkrými kamenitými stráněmi, údolím, rybníky, říčkou Holetínkou a romantickými zákoutími. Byla vyhledávaným místem turistů a letních hostů, pobývali zde i malíři, kteří tu nacházeli krásné partie k malování. I dnes je Žumberk vyhledávaným místem pro rekreaci v chatové oblasti, táhnoucí se údolím Holetínky od Bítovan přes Žumberk lesem proti proudu řeky. Žumberk byl od r. 1487 uváděn jako městys.

Dominantou Žumberka a kulturní památkou jsou rozvaliny hradu, který byl kdysi jedním z největších a nejpevnějších v kraji. Prvním držitelem byl prý nehodný vladyka Pilunk roku 1318. Hrad byl obydlen šlechtou až do r. 1700 a ovládal kromě Žumberka a jeho dvora též řadu vesnic v okolí. V 18. století již vrchnost na hradě nebydlela, pouze úředníci a zřízenci. Posledním obyvatelem byl lékař Devoty, který se r. 1770 odstěhoval. Někteří držitelé hradu se zapsali svými činy do historie našeho národa.

Kulturní památky
- Starobylá zděná zvonice s dřevěným patrem u kostela, obnovená v roce 1789.
- Zvon přelitý r. 1865 Karlem Vilémem Paulusem v Hradci Králové nesl nápis: LETA 1536 GA ZWON ZWIESTUGI WOGNU WAM, OD MISTRA JAKUBA PTACZKA.
- Umělecky hodnotná je socha sv. Jana Nepomuckého na Laušmanově náměstí, hlásící se do 1. poloviny 18. století. Světec drží v ruce obraz Panny Marie Boleslavské, po stranách jsou andělé.

Pozornost si zaslouží také technická památka - mlýn s velmi dobře zachovalým interiérem z modřínového dřeva. Byl založen na tomto místě již v 16. století, jak hlásá nápis nad vchodem do mlýnice.

Životní prostředí
CHKO Železné hory byla vyhlášena v roce 1991, o rozloze 284 km2 zasahuje geomorfologický celek Železné hory a část Hornosázavské pahorkatiny, geologicky jedno z nejsložitějších území ČR, se zastoupením předprvohorních, prvohorních, druhohorních i čtvrtohorních útvarů. Na jejím území jsou 1 národní přírodní rezervace, 10 přírodních rezervací, 9 přírodních památek, výskyt více než 1200 druhů rostlin, 230 druhů obratlovců, stovky bezobratlých, 52 geobotanických společenstev a přibližně dvě desítky památných stromů.

Zajímavosti v okolí

Bítovany - na návrší od 14. stol. tvrz, kostel sv. Bartoloměje z pol. 14. století (regotizován F. Schmoranzem, hornický oltář sv. Jana Nep., ve věži zazděny náhrobky s postavami Závišů z Osenice, Ostromiřských z Rokytníka, Vchynských z Vchynic), v 18.a 19. stol. těžba železného kyzu, nedaleko přírodní památky rybník Farář a pískovcové skalní útvary V syslích (více na www.bitovany.cz)

Kočičí hrádek - hradiště nad levým břehem potoka Ležáku u silnice z Lukavice do Žumberka

Ležáky - národní kulturní památka, obec v r. 1942 nacisty vypálena a srovnána se zemí, dospělí obyvatelé zastřeleni, děti odvlečeny.

Lukavice - bývala tu tvrz s dvorem, od 17. století těžba pyritu k výrobě síry a dýmavé kyseliny sírové, v 1. pol. 19. stol. až z hloubky 210 m v deseti důlních patrech. Odvodňovací štola z 18. století, dlouhá 1593 m a ústící 1,5 km severozápadně od Lukavice do Chrdimky, je chráněnou technickou památkou. Založena zde nejstarší chemická továrna v Čechách, byla tu i sklárna na tabulové i duté sklo. V zámku (budově bývalého knížecího horního úřadu) z 18. stol. dnes sídlí obecní úřad. 700 let starý dub, obvod 710 cm

Miřetice - severozápadně přírodní památka Kovárenský rybník se vzácným rostlinstvem

Prostějov - rodiště malíře Vysočiny Jaroslava Hudce

Smrček - kostel sv. Anny ze 14. stol., barokně upraven, hlavní oltář z r. 1669, dříve farní, od 17. stol. filiální do Žumberka, starobylý hřbitov; bývala zde tvrz s poplužním dvorem

Švihov - na návsi kaplička pod mohutnými lipami, JV chráněný rybník se slatinnou loukou (např. 10 druhů ostřic)

Včelákov - do 15. stol. patřil podlažickému klášteru; kostel sv. Maří Magdaleny z let 1844-1848 na místě gotického, s gotickou sochou Krista. Do třicetileté války doly na barevné kovy a stříbro, u kostela mohutný jírovec starý přes 200 let, barokní fara, u bývalého lesního úřadu plastika sv. Jana Nepomuckého s dvěma anděly z r. 1740; r. 1867 povýšen na městys.

Zaječice - kdysi statek s tvrzí (dochovanou v č. p. 64) a dvěma poplužními dvory¨.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-zumberk.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA