Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chroustovice

Historie
1349 - první historická zmínka o existenci Chroustovic. Stál zde již farní kostel, náležející k biskupství litomyšlskému.

1418 - uvádějí se Chroustovice jako městečko. Městský znak je popsán takto: Ve zlatém poli na zeleném spodku sv. Jakub Velký.

15. st. - vystřídala se v držení tvrze chroustovického statku řada majitelů.

1861 - zámek vyhořel. Při nákladných opravách dostala část fasád na vstupním severním průčelí zámku pseudobarokní podobu.

1919 - v rámci pozemkové reformy byl zámek státem vykoupen a přešel z vlastnictví Thurn-Taxisů do majetku Československé republiky.

Pamětihodnosti
Kostel stával uprostřed hřbitova poblíž fary až do roku 1743. Původně to byla dřevěná, potom kamenná kaple, která byla několikrát rozšířena a upravena. V polovině 14. století zde byl postaven kostel z kamene v gotickém slohu. Po zrušení tohoto kostela zbyly pouze dva náhrobní kameny, které jsou dnes postaveny u farské zdi. Nynější kostel sv. Jakuba pochází z roku 1744 a byl vybudován nákladem hraběnky Terezie Kinské, manželky hraběte Leopolda Kinského, majitele panství chroustovického.

Fara byla původně dřevěné stavení, vystavěné roku 1660 na místě dřívější utrakvistické fary. Roku 1794 byla postavena nynější farní budova, a to hlavně nákladem Filipa Kinského. Je to jednopatrové stavení se znakem Kinských. Na přízemních oknech jsou rokokové mříže.

Škola byla v Chroustovicích nejspíš už od roku 1623, ale první zápisy o "kantorech" pocházejí z roku 1655. Prvním místem, kde se učilo, byla stará fara. Kantor zastával i službu kostelnickou a zvonickou. Roku 1783 byla postavena škola, a to nákladem patronátní vrchnosti. Do školy chodilo tehdy 30 dětí z Chroustovic a 80 dětí z okolí. Roku 1872 byla rozšířena na dvojtřídní. Roku 1926 byla postavena nová budova - dvoupatrová Masarykova škola, do níž chodí cca 300 žáků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-chroustovice.net, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA