Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zaječice

Obec Zaječice se zhruba 1 000 obyvateli  nachází se  asi 10 km jihovýchodně od Chrudimi. První dochované písemné zprávy pocházejí z roku 1319. Obec je výjimečná dochovanou budovou tvrze z konce 16. stol. – dnes stavení č. p. 64 se zbytky pozdně gotických okenních ostění. Výraznými zbytky zdiva z první původně středověké tvrze – nacházející se asi 200 m jižně od č. p. 64, naproti objektu č. p. 261 a barokním „zámečkem“, kde od konce 18. stol. sídlil správce několika auerspergských velkostatků – dnes jsou zde kanceláře obecního úřadu a  pošty a provozovna kadeřnictví.

Obec má vlakové spojení (trať Pardubice – Havlíčkův Brod) a protíná jí hlavní silnice (směr Chrudim – Skuteč, Luže). Z občanské vybavenosti je zde základní škola a zdravotní středisko s ordinací praktického lékaře a stomatologa.

Obec má bohatou kulturní historii i současnost, vznikl zde folklorní soubor „Kohoutek“. V nově rekonstruovaném „Kulturním domě“ se pořádají nejen místní kulturní akce, ale také již tradiční soutěžní výstavy dětských kreseb a pravidelné výstavy našich umělců. Známá je i pořádáním mezinárodních šachových turnajů.

Historie

I. - od nejstarších stop osídlení do první archivní zprávy roku 1319
Údaje týkající se tohoto časového úseku se opírají o náhodné nálezy keramiky popelnicových polí např. v lokalitách  před Kapličkou, za objektem školní jídelny, či na zahradě bývalého Novákova statku. Odtud pochází popelnice jejíž originál je uložen v Národním muzeu a kopie pak v Městském muzeu v Chrasti u Chrudimi, Po vědeckém zhodnocení bylo určeno období vzniku nálezu na počátek našeho letopočtu.

Důkazy výskytu nejstarší fauny se nacházejí především v prostoru Studená Voda - Bítovánky na poli u lesa, kde na dně bývalého cenomanského moře lze nalézt množství otisků lastur mořských živočichů. K nejvýznamnějším nálezům patří velká stolička býložravce, objevená v opuce v místní části obce Vinice, která je uložená v chrasteckém muzeu.

II. - od první písemné zprávy o Zaječicích roku 1319 do 80. let 19. století
Toto období se opírá pouze o archivní materiály a literaturu a neexistují z něho soustavně vedené kroniky.

III. - zahrnuje časový úsek od 80. let 19. století do dnešního dne
Je doložen podrobnými písemnými materiály - zejména kronikami. Tyto jsou uloženy do úschovy do Státního okresního archivu v Chrudimi, kde je možno do nich nahlédnout.

Turistické zajímavosti

Pomník obyvatel Zaječic
Pomník se nachází v centrální části obce  - před školou na poz.p.č. 23/2 v k.ú. Zaječice u Chrudimi, který je ve vlastnictví Obce Zaječice. Jedná se o jednoduchý kamenný pomník, mezi dvěma sloupy je vsazena žulová deska s textem : Padlým bojovníkům za svobodu vlasti a následuje jmenný seznam padlých. Dodatečně byl v roce 1946 na desku připsán text 1938 - 1945 se 3 jmény. Dále byla v roce 1995 nově vsazena žulová deska.

Pomník zhotovil Baloun - Vápeník Hlinsko a novou žulovou desku Karel Bouška, Žumberk. Pomník byl slavnostně odhalen dne 28. září 1920. Pomník byl původně zhotoven k uctění památky padlých v 1. světové válce - uvedených 35 mužů s datem narození a úmrtí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zajecice.cz , na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA