Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rosice

Historie
Rosice obsahují dvě původně samostatné obce, Rosice a Seslávky. Název Seslávky se udržuje do dnes, ale málo obyvatel tuší, že ještě r. 1970 se železniční stanice jmenovala Rosice-Seslávky. Rosice se prvně připomínají v roce 1318 jako vladycké sídlo. Seslávky jsou starší, již v r. 1131 připomínané jako statek olomouckého biskupství. V průběhu staletí se vystřídala řada držitelů rosické panství jako Talackové, Berkové a Kinští.

Původní náves se rozkládala po obou březích potoka a procházela jí stezka vedoucí z Chrudimi do Luže. Tvrziště se do dnešní doby nezachovalo, plocha byla totálně změněna při regulaci Žejbra. Bývalo lokalizováno v poloze mezi Rosicemi a Seslávkami, mezi dvěma rameny Žejbra. Existenci tvrze lze předpokládat i v Seslávkách, pravděpodobně v místě zvaném Labouň.

V 16. stol. došlo ke spojení obcí za vlastnictví Talecků z Ještětic. R. 1611 získali obec Berkové z Dubé. Začali se stavbou zámku ještě ve stylu pozdní renesance. Další objekty v areálu zámku už patří do období baroka. Poslední majitelé statku rosického byli Kinští. Pokračovali ve stavebních pracech na areálu zámku, byla vystavěna např. kaple "Nejsvětější svátosti oltářní". Na oltáři býval obraz od Petra Brandla - "Poslední večeře páně", který koncem I. světové války Kinští odvezli do Vídně.

Současnost
Obec Rosice tvoří vesnice Rosice, Synčany, Brčekoly a Bor u Chroustovic. Ke sloučení došlo v r. 1974.

Obec Rosice leží 15 km jihovýchodně od města Chrudim. Žije zde více než 1300 obyvatel.

Je zde základní škola, mateřská škola, několik prodejen, čtyři hospody, pošta, sportovní areál s fotbalovým hřištěm, tenisovými, volejbalovými a nohejbalovými dvorci.

Památky

Původní obytné stavební - zámeček
- stojí uprostřed rozlehlého hospodářského dvora. Patrové stavení o sedmi osách v průčelí a pět na boční straně. Střední osu zvýšeného přízemí zaujímá portál. Vstup v profilovaném ostění s uchy. Po stranách otvoru vstupu stojí polosloupy s jednoduchými hlavicemi. Polosloupy nesou rozštěpený obloukový štít. Pod ním reliéfní hlavička. K plošině před vstupem stoupá z obou stran několik schodů. Sály a místnosti patra jsou opatřeny rovnými stropy a bohatou štukovou dekorací. Tvoří ji rámce s pletencem, perlovcem, rosetami a věnci. Pod dnešním nátěrem stěn se zachovaly zbytky původní malby.

Barokní zámek s kaplí Nejsvětější svátosti oltářní
Na jihozápadní nároži popsané nejstarší budovy navazuje křídlo položené při silnici. Je podélné, patrové, porušené zevně zřízením hladké novodobé fasády. Na jihozápadě ukončuje tuto část křídla polyganální závěr kaple. Vstup do kaple si zachoval obdélné profilované ostění s uchy. Na dvorní fasádě křídla byla ponechána ostění oken s uchy. Pod dnešní omítkou se objevuje původní červený nátěr.

Kostel sv. Václava
Stojí na hřbitově, průčelím obrácen k silnici, odkud je přístupný dvourameným schodištěm. Obdélná loď kostela rozšířena po stranách náznakem lodi křížové. Kněžiště je užší, pravoúhlé. Za ním ještě užší čtvercová sakrastie. K severnímu boku kněžiště se připojuje kaple.

Stěny kostelního interiéru člení pilastry s římsovými hlavicemi. Loď kostela je sklenuta křížovými klenbami, náznak křížové lodi překlenut pasy. V podkruchtí klenba křížová. Presbyterium opatřeno klenbou plackovou, kaple při jeho severním boku křížovou s mírnými hřebínky na hranách. V sakrastii klášterní klenba s trojúhelnými výsečemi.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.webpark.cz/rosice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA