Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stolany

Historie
Nejstarší zpráva o obci je zachycena v listu Přemysla Otakara I.  z roku 1228, jenž potvrzuje, že ves Stolany věnuje i s příslušenstvím klášteru  Benediktinů v Opatovicích. V  současnosti  bydlí v  obci, která je od roku 1990  opět právně samostatná, 358 obyvatel.

Turistické cíle – Památky
Dominantou obce je kostel  Sv. Mikuláše Biskupa.   Kostel  obklopuje  středověký hřbitov s  oválným  půdorysem, lemovaný kamennou zdí. Nejstarší částí kostela je hlavní loď.  Presbytář  pochází  ze  14. století.   Západní,  pozdně  gotická věž patří k ojedinělým typům věží. 

Je   zakončena   zděným,    omítnutým jehlanem s kamennými, zvětralými chrliči v  podobě  skrčených oblud.  Do věže  je zazděno  několik  drobných obloučků, pocházejících nepochybně z obloukové římsy původně románského kostela, který zde  předtím  stával.  Uvnitř  kostela  je původní pískovcová křtitelnice. Kostel spolu  s  hřbitovní  zdí  je zapsán  v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.

V  sousedství  kostela  stojí  budova, ve které se  nachází základní a mateřská škola, obecní úřad a obecní knihovna.

Tělocvičná  jednota  Sokol   byla  v  obci založena roku 1927. O pět let později, v roce  1932   vznikl  fotbalový  klub  SK Stolany.   Od  roku   1999  slouží  všem sportovcům a mládeži nový sportovní areál s nejnutnějším zázemím. Přes sto let, od roku  1885,  vyvíjí   svou  činnost  sbor dobrovolných hasičů.

Příroda a krajina
Dva  rybníky uprostřed obce doplňují její charakteristickou podobu.

Za jižním  okrajem obce již vidíme pásmo Železných hor. Latinský název Montes Ferreus je zaznamenán v Letopisech zbraslavských již roku 1266.

Toto kopcovité území  zabírá  plochu kolem 900 km2 a  je  zajímavé  především  velmi pestrým geologickým složením. Na nedalekém Nasavrcku najdeme především žulu, v blízké Rabštejnské Lhotě pískovec a na severním okraji obce pak pásmo opuky, táhnoucí se od Třibřich až po Chrudim.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.stolany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA