Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rabštejnská Lhota

Rabštejnská Lhota s 653 obyvateli se nachází asi 4 km jihozápadně od města Chrudim. Území obce tvoří tři místní části,  a to Rabštejnská Lhota, Rabštejn a Smrkový Týnec. Na travnaté návsi v Rabštejnské Lhotě je umístěna lidová zvonička a v její blízkosti pomník obětem první světové války. V obci je možnost koupání a k dispozici jsou i antukové tenisové kurty.

Při východním okraji obce, v severní části CHKO Železné hory, se nachází přírodní památka „ Na Skalách“, nověji „Mořské pobřeží“, o rozloze 4,75 ha, na kterém je patrný průběh pobřeží křídového moře. Z geologického hlediska jde o jednu z nejpozoruhodnějších lokalit v Železných horách, a proto chráněnou jako přírodní výtvor. Další turistickou zajímavostí je zřícenina hrádku Rabštejnek v lese nedaleko místní části Rabštejn.

Zajímavosti
Území obce je tvořeno dvěma katastrálními územími a to katastrálním územím Rabštejnská Lhota a Smrkový Týnec a třemi místními části - Rabštejnská Lhota, Rabštejn a Smrkový Týnec. Průměrná nadmořská výška obce je asi 350 m. Území se nachází v klimatickém regionu č. 3 – teplém a mírně vlhkém, s průměrnou teplotou 8,2oC, s průměrným úhrnem srážek 622 mm a převládajícími západními větry.

Na návsi, která tvoří centrum obce, je umístěna malá zvonička. V její blízkosti je rovněž umístěn pomník z první světové války. Místní občané využívají tuto travnatou náves ozdobenou okrasnými keři a stromy jako místo svého shromažďování.

Obec má zpracovanou územní studii. Z ní vyplývá přirozená a logická možnost poměrně rozsáhlé výstavby dalších rodinných domů včetně souvisejících vybaveností.

Turistika

Chráněná geologická památka
Při východním okraji obce Rabštejnská Lhota v severní části CHKO Železné hory se nachází přírodní památka „ Na skalách“, nověji „Mořské pobřeží“ o rozloze 4,75 ha.  Hlavním důvodem ke zřízení tohoto maloplošného zvláště chráněného území bylo geologické a geomorfologické hledisko. Z geologického hlediska jde o jednu z nejpozoruhodnějších lokalit v Železných horách, a proto chráněnou jako přírodní výtvor.

V minulosti se v této lokalitě těžil rozpadavý pískovec, případně i podloží tvrdé křemence. Staré lůmky i vyčnívající skalky jsou již dnes značně zarostlé vegetací. V prostoru přírodní památky je dobře dochován významný geologický fenomén - projevy transgrese křídového moře. Na některých místech lokality lze nalézt křemencové valouny opracované příbojem druhohorního moře. Spolu s některými mikroformami reliéfu, vzniklými abrazí křídového moře, dokládají přítomnost mořského pobřeží.

V souladu s plánem péče byla v rámci Programu péče o krajinu uskutečněna akce "Údržba Přírodní památky Na skalách". Žadatelem o přiznání dotace byla obec Rabštejnská Lhota. V rámci provedených opatření byl odstraněn nálet z okolí všech zachovalých geomorfologických útvarů.

Kultura
V obci působí samostatná zájmová dětská organizace „Vlčata“, která vyvíjí všestrannou zájmovou činnost – divadelní představení, vánoční besídky, hry pro děti i mládež, soutěže, vycházky do přírody, výlety, lyžařské zájezd, tábory, orientační závody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.antee.cz/rabstejnskalhota, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA