Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Bělá

Historie
Základní údaje: 980 obyvatel, 510 m nad mořem, 10 km východně od Havlíčkova Brodu. Městys 9 km od Havlíčkova Brodu dostal název podle barvy vody potoka Bělá, který protéká obcí a vlévá se do Sázavy.První písemné zmínky o obci jsou z roku 1269, v roce 1278 byla ji městem. Na pečeti mívala českého lva ve skoku obráceného doprava a z něj vznikl městský znak, v červném štítě stříbrný český dvouocasý lev s korunou obrácený doprava. Původně česká osada, která se v 2. polovině 13. století stala střediskem jedné z těžebních oblastí stříbra v okolí Německého Brodu. Tehdy sem přišli němečtí horníci, ale obec si zachovala český název. Po vyčerpání stříbrných ložisek opustili němečtí přistěhovalci Bělou. V 16. století byla ve vlastnictví p. Jana z Perštýna a na Helfenštejně a roku 1599 ji koupilo město Německý Brod. Statek Bělá náležel až do roku 1731 Německému Brodu, potom patřil hraběti Šporkovi, od něj jej koupil Štěpán Langr, později František Saifert, poslanec zemského sněmu. Tento osvícený muž založil zámecký park, ve kterém se nachází památný strom "Borovice Jeffreyova" s vysokou přírodovědeckou a estetickou hodnotu.   

Součástí České Bělé je obec Cibotín.Na návsi stojí původně gotický kostel sv. Bartoloměje ze 14. století, presbytář věž a obvodní zdi byly nově postaveny ve třetí čtvrtině 15. století. Po roce 1700 byla přistavěna sakristie a upraveno průčelí, r. 1734 přistavena loď dle staršího návrhu J. Santiniho. Interiér je z 19. století. Ve spodní části návsi uvidíte barokní špýchar a pod ním zámeckou budovu ze začátku 19. století.Na Šibeniční hoře (nad obcí směrem na Havlíčkův Brod) stojí barokní kaple čtrnácti pomocníků, uvnitř pustá, datovaná 1762.Vedle ní se nachází ojedinělá technická památka - letecký maják na kótě 569 m nad mořem. Ve dvacátých letech sloužil k vedení letadel při nočních letech z Prahy do Brna a Bratislavy. Na majácích byla umístěna točitá světla zdaleka viditelná. Majáky byly v činnosti každý den po dvě hodiny a spravovalo je ministerstvo veřejných prací.Na návsi naleznete rovněž památník padlých z 1. světové války a platiku lva. Je to jeden ze dvou lvů, jež původně střežil zámeckou bránu. Místní si jej velice považují.   

V České Bělé se narodil nadějný malíř Bedřich Piskač (1898-1929). Ve svých krajinách a zátiších se inspiroval tvorbou francouzských moderních malířů. Ve francouzském Lyonu také předčasně zemřel ve svých 31 letech. Významný regionální historik, autor mnoha statí z dějin Německobrodska.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ceskabela.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA