Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká u Havlíčkova Brodu

Historie 
První písemná zmínka o obci Hohentann (Vysoká) pochází z roku 1308. V roce 1399 se objevil název obce Hohentannen, v roce 1654 je obec připomínána pod názvem Hochtann, 1843 Hochton, Hochtann (Hochtanow), 1886 Hochtanov, Hochtan a v roce 1945 Hochtánov.

Obec byla založena pod vrchem jménem Hochtann a byla pojmenována podle své polohy pod tímto vrchem (v českém překladu „pod vysokou jedlí"). Český ekvivalent názvu obce se vytvořil analogicky podle českých místních jmen v okolí (Bartoušov, Šlapanov) z německého jména připojením koncovky -ov. Počeštěná podoba jména se udržela velice dlouho, ještě v roce 1945 se v dokladu objevuje Hochtanov. Po odsunu Němců bylo pravděpodobně jméno pociťováno jako nežádoucí, a došlo proto k přejmenování obce i vrchu částečným překladem německého jména, tedy Hochtánov.

Obec patřila původně do střítežského panství. Byla vždy v katastru okresu Havlíčkův Brod. V Úplném místopisném slovníku Království českého Václava Kotysky (1895) se uvádí, že obec měla 308 obyvatel (29 Čechů a 279 Němců) a dvoutřídní školu.

Když už se touláme minulostí obce, jistě stojí za zmínku historie zdejšího lyžování. Ta sahá až do počátku 20. století, kdy sem Klub lyžařů KČST v Německém Brodě pravidelně pořádal nedělní výlety spojené s lyžařskými kurzy a závody. V roce 2002 bylo vybudováno na sjezdovce umělé zasněžování, což - jak všichni doufali - přineslo výrazné prodloužení lyžařské sezóny. V současné době se tedy obec Vysoká může pyšnit lyžařským vlekem s nejmodernější technikou včetně umělého zasněžování s osvětlením, možností parkování přímo u sjezdovky a občerstvením v útulné chatě přímo na vrcholu kopce.

Obec byla dlouho místní částí obce Mírovka a poté součástí Havlíčkova Brodu. V současné době je již Vysoká samostatnou obcí a to od roku 1993, kdy byl prvním starostou zvolen pan Vladimír Bárta (*1932, Světlá n/S +1998, Vysoká). Poté vykonával funkci starosty od roku 1998 až do voleb v roce 2002 pan Parízek František. Nyní je starostou obce pan Vladimír Kučera z Nového Světa.

Rodáci
Mezi významné rodáky Vysoké patří houslista, interpret a skladatel Jiří Čart (jinak Cart; Czart,; Czarth; Schardt; Zarth * 1708, Vysoká + 1774, Mannheim).

Turistické zajímavosti
V současné době nabízí obec Vysoká spoustu příležitostí pro milovníky sportu či turistiky. Okolí obce je hojně využíváno turisty a cykloturisty (cyklotrasa č. 4157).

Obec se může vyhovět i příznivcům lyžování. Na stejnojmenném kopci Vysoká (587 m n. m.) je vybodován lyžařský vlek s nejmodernější technikou včetně umělého zasněžování a osvětlení, možností parkování přímo u sjezdovky a občerstvením v útulné chatě přímo na vrcholu kopce. Tento lyžařský areál slouží i jako zimní středisko okresního města Havlíčkův Brod.

Mezi turistické zajímavosti obce patří zejména selská usedlost čp. 16 (uprostřed obce na pravé straně silnice na Šlapanov). Jedná se o lidovou architekturu z 18. století se zvoničkou nad střechou stavení. Usedlost je bohužel znehodnocena nevhodnými stavebními úpravami.

Dále pomník obětem 1. světové války v horní části obce vedle hasičské zbrojnice a nově opravená a vysvěcená kaplička u silnice pod vsí směrem od Havlíčkova Brodu.

Okolí obce je vhodné k turistickým vycházkám, houbaření a lyžování. Vrch Vysoká patří k nejvyšším místům havlíčkobrodského okolí. Vysoká patřila a patří k oblíbeným turistickým místům, vhodným k vycházkám například z Havlíčkova Brodu.

Současnost
Ve Vysoké je obchod se smíšeným zbožím a restaurace.

Obec Vysoká se v roce 1993 odloučila od Havlíčkova Brodu, což umožnilo vybudování vodovodu, plynofikace, nového obecního úřadu se společenským sálem, hospůdkou a fitcentrem.

V současné době se pracuje na budování komunikací, inženýrských sítí pro novou výstavbu a další akce pro zkrášlení obce a šťastnější život obyvatel a to nejen ve Vysoké, ale i v satelitních obcích Čistá a Nový Svět.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vysokahb.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA