Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lípa

Historie
Osídlení našeho okolí lze přibližně určit do XIII. století. Osídlení v tomto prostoru se odvíjelo od průchodu hustým pralesem z Čech na Moravu. Zvláště významná byla stezka zvaná "na Haber" neboli "Haberská", která vedla od Čáslavského hradu přes Habry k mělčině na Sázavě, k Jihlavě a dále do zemí podunajských.

V prvé polovině XIII. století téměř na celém úseku Vysočiny byla objevena bohatá ložiska stříbrné rudy. V našem těsném sousedství v místě dodnes zvaném "U kostelíka" připomíná se již v roce 1278 hornický kostelík, kolem něho hřbitov a hornická osada.

Nejstarší písemná zpráva o naší obci je uvedena v Brodském archivu z roku 1351 pod jménem "Schonlinden" (krásné lípy), pak dále z roku 1353, 1380 a 1383. Název vesnice lze odvodit od množství lip, které tvořily celé úseky lesů. Jméno prošlo změnami a konečný úřední název z roku 1854 je Lípa.

Vesnice patřila panství Lipnickému, které roku 1436 koupil Mikuláš Trčka z Lípy od Kateřiny z Wartenberku.

Podle studia starých katastrálních map je možno s určitostí uvést, jak vyhlížela výstavba obce a rozdělení půdy v obci koncem XV. století. Náves téměř čtvercová, uprostřed silné prameny dobré pitné vody, které napájely rybník návesní a po spádu další.

V roce 1496 založil Jan Lipský z Lípy tři dvorce: poplužní dvorec v Lípě, Lesní dvorec u Dobrohostova a Hamerní dvorec - dnešní osada Malá Lípa.

První písemný doklad se jmény lidí žijících v Lípě vyhotovil vrchnostenský úředník panství Lipnického Johann Lang dne 2. dubna roku 1651 pod názvem "Seznam poddaných ve vsi Lippý". Druhým je výpis z Archivu země české v Praze z berní ruly kraje Čáslavského ze dne 2. března 1654 pro obec Lípu.

V letech 1773-1776 bylo provedeno očíslování domů jako příprava k zavedení nové evidence půdy. Ve výpisu z hlavní knihy Josefského katastru z 10. srpna 1788 se můžeme dočíst, kdo byl držitelem gruntů a popisných čísel ve vesnici Lípa, která v té době náležela panství Střítežskému. Celkem bylo v obci 36 čísel popisných. Chalupy postavené uvnitř vesnice vznikaly drobením selských gruntů.

Státní bankrot v roce 1811, vyvazovací poplatky po zrušení roboty, mnohde nehospodárnost a požár skoro celé vesnice v roce 1875, to všechno měnilo tvářnost pozemkové držby ve vsi během tří čtvrtí století k nepoznání. Největší a nejlepší část půdy prodejem i změnami byla připojována ke Krausově statku, zbytky přebírali bezzemci a domkáři.

Okolí
Vhodné pro pěší turistiku, silnice přes obec ve směru na Kochánov, Okrouhličku či Úsobí jsou vhodné pro cykloturistiku. V zimě je zde terén vhodný pro běžky.

Turistické zajímavosti

Památníky
Je málo vesnic, které mají kamenné památníky těchto dob. Prosté letopočty vyryté do nich dlátem kameníka připomínají doby dávno zašlé, doby těžké, doby smrtelného spánku českého národa z nichž jako zázrakem se probudil".

K nejstarším patří tzv. smírčí kameny.
Jeden stojí na návsi před kamennou zídkou. Na čelní straně má zahloubený obrys tlapatého kříže a obrys tesáku. Druhý kamenný kříž s reliéfem latinského kříže a zbytky písma je poblíž železničního přejezdu.

Barokní socha Panny Marie na kamenném sloupu s letopočtem 1760 a nápisem "Maria, buď pomocnice křesťanů"
Připomíná truchlivou dobu sedmileté války Marie Terezie proti Fridrichovi II., kdy odevzdávali vesničané velké množství úrody armádě, sedláci přišli o všechny své koně, dobytek onemocněl a hynul. Z válečných útrap se šířila cholera a mor.

Barokní kříž s letopočtem 1773
Byl patrně postaven jako poděkování za přežití těžkých dvou roků 1771 a 1772, které přinesly velikou neúrodu a hlad. Nebylo ve vsi domu, kde by nikdo nezemřel a byla hospodářství, kde vymřela celá rodina. Stojí na rozcestí za vsí, kde se říká "U Svaté Trojice".

Klasicistní boží muka s letopočtem 1780
Stojí na Mandlově kopci a postavil je pravděpodobně tehdejší rychtář Josef Vencovský z čísla 13. Rok 1780 připomíná nástup císaře Josef II. na trůn, jehož prvním činem bylo zrušení nevolnictví vesnického lidu a vydání tolerančního patentu náboženského.

Monumentální pomník padlým z I. světové válkyV sobotu 25. července proskočila mezi lidmi zpráva, že bude válka. Obavy lidí se splnily. S naší obce mělo hned v pondělí narukovat 24 mužů. Po čtyřletých útrapách přinesl kdosi v pondělí 28. října 1918 zprávu, že uzavřeno bylo příměří. Aby uctěna byla památka všech, kteří skončili život daleko od domova, podniknuta byla po obci sbírka na postavení pomníku padlým vojínům z obce naší.

Památník věnovaný osvoboditelům v r. 1945.

Kámen jako upomínka na padesátileté období republiky se státním znakem a daty 1918 - 1968.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lipa.hbnet.cz , kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA