Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Světlá nad Sázavou

Historie
Vznik města sahá do doby tzv. vnitřní kolonizace probíhající od 2. poloviny 12. století. V pamětní knize bývalého vilémovského kláštera je jako jeho majetek uváděna Světlá již roku 1207. Obdobím rozkvětu byla pro Světlou doba následující po době husitské, kdy město získali Trčkové z Lípy. Tento rod vládl celému střednímu Posázaví až do českého stavovského povstání v roce 1618, kdy mu bylo panství zkonfiskováno. Světlá se pak postupně dostala do rukou řady katolických, většinou německých šlechticů. V 18. století zasáhl Světelsko čilý hospodářský ruch. Světlá je městem skla a kamene.

Symbol těchto odvětví je ztvárněn v pomníku, který od roku 1992 stojí na zdejším náměstí. Počátek sklářství na Světelsku byl umožněn velkou plochou zdravých lesů. Ve sklářských hutích se topilo převážně dřevěným uhlím, které se vyrábělo především z buků. Vlastní vznik je datován do roku 1720, kdy ještě byly v této oblasti jedlo-bukové lesy. Ruku v ruce s výrobou skla šlo i jeho zušlechťování, leštění a broušení. Na Světelsku bylo množství drobných skláren, z nichž největší - josefodolská - byla přestavěna v roce 1861 z bývalé papírny. V roce 1967 se začalo s budováním nové velké sklárny - dnešní a.s.Sklo Bohemia.

Vedle tradiční ruční výroby je zde také automatická výroba nápojového skla hladkého i zušlechtěného broušením. Téměř dvě stě let se ve Světlé brousily granáty a drahokamy, ale provedením socializace tento průmysl ve Světlé skončil. Dalším významným odvětvím je těžba žuly a její zpracování, přestože je mnohem mladšího data než sklářství. Největším lomem v této oblasti je Horka, z jejíž žuly jsou mj. obklady fasád různých významných budov jako je Karolinum nebo Dům módy v Praze.

Jednou z nejhezčích staveb města je zámek, stojící na levém břehu Sázavy. Původně zde stála tvrz, kterou v roce 1567 Burian Trčka z Lípy upravoval na zámek. Do další přístavby se po třicetileté válce pustili Vernierové a dokončili ji Černínové. Jako poslední bylo hrabětem Františkem ze Zichy postaveno západní křídlo zámku, čímž se uzavřelo obdélníkové nádvoří. Zámek je jednopatrová budova o čtyřech křídlech, která uzavírají nádvoří s kašnou. Hlavní vchod do zámku je uprostřed západního křídla a druhým klenutým vchodem ve východním křídle se vstupuje do anglického parku.

Původně jednolodní děkanský kostel sv.Václava byl v roce 1722 hraběnkou Černínovou rozšířen o boční lodě a kůr. Věž kostela má charakteristické dřevěné patro s podsebitím. Z vnitřní výzdoby jsou cenné Brandlovy obrazy, které zakoupil a kostelu věnoval hrabě Leopold Kolovrat-Krakovský, oltářní obraz maloval R. Müller v roce 1847. O Vánocích zde bývá možnost shlédnout nádherný barokní betlém. V kostele odpočívá Jan Rudolf Trčka, jímž slavný rod vymřel po meči.

Budova radnice je z přelomu 18.a 19.století, do dnešní podoby byla přestavěna v roce 1926. Patří dnes k nejkrásnějším domům ve Světlé.

Turistické zajímavosti

Středověké podzemí
Největší dosud známá část podzemních chodeb se nachází severovýchodně od kostela sv. Václava. Žádné známé písemné prameny o tomto podzemí a jeho prvotním účelu nehovoří, jediná zmínka v tzv. Seidlerově kronice je z roku 1788: „Panství náležící chalupa pod kostelem, při níž nalézal se ve skále vytesaný sklep, byla s podržením práva na tento sklep prodána za 150 zl. v. m.“ Poslední průzkumné práce, včetně hrubého geodetického zaměření a snad i vyčistění podzemí, zde byly prováděny za války, v roce 1944. Později bylo podzemí navštěvováno jen odvážnými a zvědavými světelskými kluky a zaváženo místními občany odpadky.

Radnice
Radnice stojí na světelském náměstí od roku 1795. Původní budova obdélníkového půdorysu s valbovou střechou byla architektem Emilem Prücknerem z Nymburka opravena a přestavěna v roce 1912. V roce 1926 byla přistavěna třípodlažní budova s podkrovím, která má vzhledem k půdorysným rozměrům a sklonu střechy tvar věže. Tato věž je lemována tvarovanou atikouRadnice stojí na světelském náměstí od roku 1795. Původní budova obdélníkového půdorysu s valbovou střechou byla architektem Emilem Prücknerem z Nymburka opravena a přestavěna v roce 1912. V roce 1926 byla přistavěna třípodlažní budova s podkrovím, která má vzhledem k půdorysným rozměrům a sklonu střechy tvar věže. Tato věž je lemována tvarovanou atikou

Zámecký park
Rozkládá se na ploše cca 16 ha a byl založen pravděpodobně v době rozsáhlých stavebních a rekonstrukčních prací v roce 1871 hrabětem Františkem Josefem Salm-Reifferscheidtem. Podle trendů té doby jej nechal obohatit o množství tzv. romantických staveb, které se více nebo méně zachovaly do dnešní doby: altánky, kamenná schodiště a lavičky, ocelový klenutý Čertův most (dílo z roku 1884 světelského zámečníka Jakla z Nového města) nad kamenitou strží pod přelivem Horního rybníka, ale také alpinum, kamenné přepady, tůňky s lekníny a několik lávek.

Zámek
Vznikl z původní tvrze několika přestavbami a přístavbami. Dnes je to jednopatrová novorenesanční budova o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélné nádvoří s kašnou. Od roku 1949 má na zámku své trvalé sídlo škola, která pod různými názvy plní stále jeden cíl – připravovat mladou generaci pro převážně zemědělskou praxi.

Židovský hřbitov
Starý židovský hřbitov býval na předměstí Malá Strana, při silnici na Lipničku na levém břehu řeky Sázavy. Pozemek Židům daroval hrabě Kolovrat-Krakovský. Hřbitov byl založen roku 1742, pohřbívalo se zde do roku 1886. Vidět jej můžeme na obraze Antonína Mánesa z roku 1832 a na rytině provázející plán města zhotovený Františkem Hradeckým v roce 1847. Za nacistické okupace náhrobky zmizely a hřbitov byl přeměněn na pole.

Kostel sv. Václava
Kostel vznikl spolu se založením sídla v kolonizovaném území vilémovských benediktinů pravděpodobně v 2. polovině 12. století. Písemné zprávy ze 14. století zaznamenávají ve Světlé farní kostel a faru jako svědectví rozvíjející se obce a zároveň obsahují sdělení o stycích místních duchovních s Vilémovem a Prahou. Povinností vilémovských opatů byla „ustanovovati ve Světlé za faráře schopné oudy svého kláštera“. Benediktini se stali též prvními učiteli na zdejší škole.

Chcete vidět Bretschneiderovo ucho?
Ze Světlé n. S. můžete vyrazit pěšky nebo na kole, nejkratší trasa vede po modré turistické značce podél zámeckého parku, přes Závidkovice a kolem hájenky Horní Lesy stále do kopce.

K památníku zrušení roboty
Krátká dvanáctikilometrová trasa „K památníku zrušení roboty“, kterou lze absolvovat jak pěšky, tak na kole, vám ukáže, že i v nejtěsnější blízkosti našeho města jsou krásná místa, která možná ani neznáte.

Po stopách Jiřího Wolkera
Z náměstí Trčků z Lípy se vydáte po modré turistické značce na most přes Sázavu a Wolkerovou ulicí po okraji zámeckého parku. Minete Dolní a Horní parkový rybník a na samém konci parku přijdete k prostému památníku A. B. Svojsíka a Jiřího Wolkera s nápisem: „K prvnímu tábořišti čsl. skautů procházeli Světlou n. S. profesor A. B. Svojsík, zakladatel čsl. junáctví v r. 1912 a básník-skaut Jiří Wolker v r. 1916.

K Žižkově studánce
Od rozcestníku před informačním centrem se vydáte po modré značce Pěšinkami po levém břehu Sázavy směrem k nádraží. Hned za železničním přejezdem odbočíte doprava a – stále po modré značce – se dostanete nad pilu. Když se ohlédnete zpět, otevře se vám krásný výhled na město a nad ním se vypínající vrch Melechov (709 m) pokrytý hustým kobercem lesů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.svetlans.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA