Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lipnice nad Sázavou

Současnost
Obec, či "městečko" Lipnice nad Sázavou má v současné době téměř 700 stálých obyvatel. V letních měsících se tento počet ale výrazně -až na dvojnásobek zvyšuje o velké množství chalupářů,chatařů a českých i zahraničních turistů, kteří zde oceňují krásy okolní přírody , kulturu i historii.

Obec je spravována devítičlenným zastupitelstvem v čele se starostou. Pro přilehlé obce a samoty představuje Lipnice obchodní a kulturní střediskové centrum. Na náměstí je umístěn obecní úřad , v jehož budově má ordinaci i dětská lékařka. V další budově na náměstí je umístěno zdravotní středisko s ordinacemi praktického lékaře, zubní lékařky a také POŠTA. Na náměstí se rovněž nachází několik menších obchodů s potravinami, drobným zbožím a domácími potřebami. Také se zde nachází polyfunkční objekt BRIXEN s prostorným sálem, umožňujícím konání velkých společenských akcí či výstav.

V městečku je základní škola, do které dochází děti nejen z Lipnice, ale i z blízkého Dolního Města, Krásné Hory a dalších blízkých obcí. Ve stejné budově je umístěna i mateřská a základní umělecká škola. V obci se rovněž nachází " Víceúčelové zařízení Parlamentu ČR - školící a rekreační středisko obou komor našeho Parlamentu. Nachází se v lesním a parkovém prostředí na úpatí vrchu Pyramida.

Turistické zajímavosti
Návštěvníci a turisté se mohou v Lipnici během letních měsíců zúčastnit pravidelných kulturních
událostí pořádaných v přírodním amfiteátru pod hradem, přímo na hradě nebo na náměstí.

Zajímavostí obce bezesporu je pořádání malé občanské slavnosti AZALEA CZECH iniciované místními obyvateli . Obyvatelé obce , místní zastupitelé, spolu se zástupci armády , představiteli kraje VYSOČINA a poslanci si pravidelně - jako první a dosud jediní v republice - vždy ke konci dubna připomenou význam vstupu naší republiky do NATO. Slavnost je pořádána ve stejný den jako slavnost v NORFOLKU ve státě Virginia USA , kde se nachází vrchní velitelství sil vzdušných sil Severoatlantické aliance.

Mezi tradiční letní akce pořádané v letním amfiteátru se zařadily hudební festivaly " Rockový nářez", Rej noci Svatojánské a Rocková Lipnice. Mezi novější festivaly lze zařadit " Kvílení " a také putovní či jednorázové festivaly (BELTINE , SKA-PUNK festival, ČESKÉ HRADY apod.)

Zahajovatelem tradice pořádání divadelních a hudebních festivalů v obci byla však dnes již legendární HAŠKOVA LIPNICE - festival humoru a satiry. S ročníkem 2006 se této akci podařilo nalézt novou obsahovou náplň. Divadelní program na hradě byl doplněn DECHOVKOVOU POUTÍ v letním amfiteátru a promenádním koncertem s tancem a občerstvením přímo na náměstí.

Mezi nově pořádané akce je rovněž nutno zařadit turnaj v malé kopané na místním fotbalovém hřišti (pořádá TJ SOKOL fotbalový oddíl), také Lipnický SRANDAMAČ - recesní akce hasičského sportu a zábavy (pořádá místní sbor SDH).

Za zmínku rovněž stojí promítání letních kin, vystoupení šermířských skupin, sokolníků, divadelní festival LIPNICKÝ MANTL, nebo HRADOVÁNKY - středověké slavnosti pořádané na hradě LIPNICE na sklonku letní sezony.

Nelze rovněž zapomenout na Vánoční setkání pořádané místní školou ve spolupráci s obecním úřadem. Toto setkání uzavírá celý kulturní rok obce , je spojeno s občerstvením ,jarmarkem - trhem drobných výrobků dětí ze školy, vystoupením žáků místní umělecké školy a pana faráře. V tento den je rovněž volně otevřen místní kostel Sv.Víta.

Kromě prohlídky hradu je možné navštívit Památník spisovatele Jaroslava Haška a jeho hrob na místním hřbitově.

Nelze zde rovněž neupozornit na kamenické monumenty, vznikající v blízkém okolí městečka - ve skalních stěnách velkých zatopených lomů. Jedná se o obří kamenné "Bretschneiderovo ucho" - prohlášené za Národní památník odposlechu slavnostně odhalené v roce 2005. V roce 2006 se k němu připojí "Ústa pravdy". Tyto kamenné reliefy velikosti až 4 m byly vytvořeny rukou nově vyrůstajících kamenických mistrů. Je to pochopitelné - Lipnice nad Sázavou je úzce spjata s neodmyslitelnou kamenickou tradicí. V okolí se proto také nachází snad desítky kamenicky nevyužívaných zatopených lomů, které jsou středem zájmu potápěčů či plavců.

V obci jsou jako turistické zajímavosti rovněž umisťována umělecká díla jako prezentace mistrů v oboru kamenictví či uměleckého kovářství (obří gramofon, obří jednohubka "alá Jurajda" či obří kolo "Kostitřas").

Velikost vystavovaných a nově vytvářených věcí je volena tak, aby v porovnání s místním hradem, který je řazen k jedněm svého druhu největším ve střední Evropě, nepůsobila titěrně.

Jedná se vždy o snahu s trochou elegance upozornit na fakt, že k obci neodmyslitelně patří humor a nadsázka vtipně ztělesněná fenoménem - Haškovým Dobrým vojákem Švejkem.

Tento světově známý spisovatel, který zde vytvořil na začátku 20 století své nejznámější dílo - nejenže spojil svůj život s Lipnicí, především neodmyslitelně spojil Lipnici se svým dílem ale také následně - od roku 1998 spojil Lipnici i se svojí rodinou.

Osudovým a dobrým krokem je vzájemná spolupráce radnice s rodinou potomků spisovatele, kteří našli v obci svůj druhý domov, zrekonstrukovali a provozují zde Hostinec U České Koruny, kde světově známé dílo jejich předek vytvořil.

Nelze opomenout ještě dalšího velikána z řad umělců, kteří s Lipnicí spojili svůj život. Mezi ně patří uznávaný malíř Jaroslav Panuška. Má v myslích místních obyvatel rovněž své nezastupitelstvé místo.
Zkrátka - k Lipnici nad Sázavou patří jen velké věci.

Obec, která měla dříve statut městyse a často bývá nazývána městečkem, se svým programem rozvoje stále snaží držet trend konkurenschopného místa v kvalitě bydlení zejména pro stálé obyvatele. Hlavním důvodem je někdy značná převaha sezonních návštěvníků v letním období, která se v čase konání hudebních festivalů (až 2.500 návštěvníků) projevuje nedostatečnou kapacitou obchodní sítě, kritizovanou návštěvníky i místními obyvateli.

Snahou obecního zastupitelstva a vedení obce je vytvářet podmínky pro příliv nových obyvatel a tím také napomoci zajistit stálost v úrovni poskytovaných služeb. Jedná se o podporu výstavby nájemního bydlení či příprava zástaveb nových lokalit pro rodiné domy dle vlastních projektů.

Za poslední období značně stoupla úroveň technické vybavenosti obce. Jedná se o kvalitní vodovodní síť, možnost napojení na plyn na celém území. V roce 2006 byla dokončena stavba první ze 3 čistíren odpadních vod, které by měly postupně během zhruba 5 let řešit kompletní odkanalizování sídla.

V obci probíhá postupná rekonstrukce energetické sítě, která spolu s obnovou veřejného osvětlení v roce 2006 dosáhne na 50% kompletní výměny.

Snahou obce je formou architektonických soutěží získávat kvalitní investiční záměry .

V prostoru náměstí je již postupně budována oddílná sít dešťové a splaškové kanalizace .
Úroveň vzhledu , funkčnosti a vybavenosti veřejných ploch se postupně od roku 2004 mění. Cílovým rokem dokončení úprav středu městečka je rok 2007.

Nově vznikající vzhled náměstí bude završením prací na kompletní výměně všech podzemních sítí v prostoru středu městečka po mnoha realizovaných výkopových pracech .

Polorozpadající se opěrné zídky přestávají být špatnou vizitkou obce - městečka, které se snaží být obcí s historií, kulturou, ale také obcí současnou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lipnicenadsazavou.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA