Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Krupá

Historie
Předpokládá se, že obec Horní Krupá byla založena v 11. nebo 12. století. První písemná zpráva pochází z roku 1265, kdy již stál nedaleký hrad Ronovec, jehož zříceniny se nacházejí asi 7 km jihovýchodně od obce. Obec náležela k Ronoveckému panství.Horní Krupá leží cca 10 km severně od Havlíčkova Brodu.

K obci patří místní části Horní Krupá, Lysá, Údolí a Zálesí s celkovým počtem 460 obyvatel. Současná zástavba obce se dělí na starší historickou, kterou tvoří převážně zemědělské usedlosti a novější rodinné domky, které vznikly po druhé světové válce.

V obci stojí pozdně klasicistní kostel evangelické církve z roku 1847 a pseudogotická kaplička Panny Marie vystavěná v roce 1895 uprostřed obce. V letech 1869 až 1930 existovala v objektu č.39 církevní evangelická škola. Z roku 1982 pochází modlitebnaCírkve bratrské. Naproti prodejně stojí památník obětem 1.sv.války z roku 1928.

Na domě č.138 je umístěna pamětní deska faráře Václava Křivského, který se zde narodil a naposledy působil ve Skutči. V objektu č.4 byla v roce 1923 v tajné skrýši ve vydlabaném trámu nalezena Postila Martina Zámorského, českého kazatele božího slova v Opavě, žil v letech 1550-1592.

Na návsi stojí víceúčelový společenský dům, kde má sídlo obecní úřad, knihovna a kanceláře Zemědělské společnosti Horní Krupá a.s..Je zde také ordinace obvodního lékaře. V nedalekých Kráteckých lesích západně od obce se nachází velice památné místo Jelení studánka, kde se po bitvě na Bílé hoře scházeli ke svým tajným bohoslužbám čeští bratři.

Okolní krajina je velice členitá. Obcí protékají Krupský a Jilemský potok, na kterých je vybudováno několik rybníků.Nejbližším vrcholem je kopec Trčolec 573 m n.m. pod kterým po silnici prochází cyklotrasa č.4153 směrem do Knyku. Západně od tohoto vrcholu se nachází Volský vrch, nejvyšší bod s vyhlídkou v širokém okolí 598 m n.m.. Místem s nejnižší nadmořskou výškou 470 m n. m. je hladina Pilského rybníka u silnice ve směru na nedalekou obec Dolní Krupá.

V lesích v Boučí jižně od Lysé, nedaleko silnice směrem na Horní Krupou, stojí chráněný buk lesní, jehož stáří se odhaduje na 300 roků. Obvod jeho kmene měří 620 cm. Obcí prochází modrá turistická značka pro pěší turisty, která vede od Vepříkova, přes Jilem a Lysou a pokračuje do Havlíčkova Brodu. U silnice do Zálesí se nachází přírodní koupaliště s lochneskou, dřevěným ostrůvkem a baštou.

V nedaleké Dolní Krupé se nachází barokní zámek,který byl postaven v 17. stol. Na místě bývalé tvrze. Rovněž v této obci je možné navštívit barokní kostel sv. Víta, který byl vystavěn na konci 17. století na místě původního gotického kostela zmińovaného již v roce 1307. V něm při prestbytáři se nachází hodnotná renesanční ojedinělá pohřební kaple s cennými frezkami..

Turistické zajímavosti
Přes obec Horní Krupá veda cyklosteska, která začíná na okraji města Třemošnice. Vede přes Běstvinou, Ostružno, Borek, Uhelnou Příbram, Vepříkov Lysou, Horní Krupou, Knyk, Havl.Brod, Lípu a končí na návsi u kostela v obci Štoky.

Cyklotrasa je vyznačena převážně po stávajících silničních komunikacích I. a II. třídy, částečně vede po zpevněných a nezpevněných komunikacích, proto je vhodná spíše pro trekingová kola. Celková délka trasy je 58,5 km, díky své délce a celkovému převýšení je řazena mezi obtížné trasy. Celá trasa je v terénu podrobně značena dopravními informativními značkami.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornikrupa.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA