Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skuhrov

Obec Skuhrov leží na severním okraji Českomoravské vysočiny, 9 km severozápadně od Havlíčkova Brodu na silnici č.38 (Havlíčkův Brod - Praha).

Skuhrov je velmi stará osada. Vznikla na konci 12. nebo na začátku 13. století při Haberské stezce, v dobách, kdy tato stezka nabývala důležitosti rozvojem stříbrných dolů u Německého Brodu. První písemná zmínka o vsi Skuhrov pochází z roku 1352. To už tu byla kvetoucí osada s kostelem a vlastní farou.

V obci je několik zajímavých historických památek, z nich nejvýznamnější je kostel sv. Mikuláše.

Okolí Skuhrova je vhodné k turistickým vycházkám, houbaření a koupání.

Historie
První písemná zmínka o vsi Skuhrov se objevuje v roce 1352. Obec spadala pod panství Habry. V roce 1850 se Skuhrov připomíná jako obec okresu Habry, v letech 1869-1930 patřila obec do okresu Časlav a od roku 1950 patří Skuhrov do okresu Havlíčkův Brod.

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Mikuláše
Původně gotický kostel z 1.poloviny 14.století byl několikrát upraven - v roce 1688, 1693, v letech 1707-1712 zedníky z Habrů a v roce 1727 dělníky z Humpolce. V roce 1811 byla přistavěna věž v empírovém slohu na místě, kde stála původně dřevěná zvonice

Kostel je jednolodní, čtvercový, s polygonálně uzavřeným presbytariářem se sakristií na severní straně. V jižní zdi lodi se nachází zazděný gotický portál.

Presbytariář je sklenutý paprsčitou klenbou na konzoly, žebra hrubého klínovitého profiu jsou asi z 1.čtvrtiny 14.století. Na stropě kostelní lodi se nachází freska z konce 19. století.

Zařízení kostela tvoří hlavní oltář ze sklonku 18. století (moderně upravený, s obrazem od Vysekala z Kutné Hory), dva boční barokní oltáře (sv. Jana Nepomuckého se čtrnácti svatými pomocníky a P. Marie) z období kolem roku 1700.

V kostele je socha Krista Trpitele z poloviny 18. století. Ostatní zařízení kostela je pseudoslohové. Kamenná křtitelnice pochází z období kolem roku 1700. Kolem kostela je hřbitov s barokní, obdélníkovou márnicí z let 1707-1712.

K historickým zajímavostem obce patří také barokní fara z roku 1728 od V. Smekly. Dále prázdná obdélníková kaple sv. Floriána při silnici k Havlíčkovu Brodu, postavená v roce 1783. Průčelí kaple je čleňeno pilastry nesoucími římsu a půlkruhový štít.

V obci se nachází žulový kříž s okosenými hranami (před vraty domu č.64). Kříž je bohžel velmi poškozen, hlava je téměř celá obroušená. Podle pověsti se jedná o jeden z křížů, které lemovaly haberskou obchodní stezku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.skuhrov.webz.cz/default.htm, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA