Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tis

Současnost
Tis leží v SZ části okresu Havlíčkův Brod vzdálen 16 km na SV od okresního města Havl. Brodu, 2 km od hlavního tahu Havlíčkův Brod – Kolín.

Katastr obce je protažen ve směru sever – jih v délce 6,7 km. Největší šířka katastru je 4 km. Výměra katastru je 1412 km. Nedílnou součástí Tisu je místní část, osada Kněž. Leží na sever od Tisu a je od něj vzdálena 1 km.

Zeměpisná poloha je vymezena 49o 16´ s.š. a 15o 37´ v.d. Přibližně na stejné zeměpisné šířce jako Tis leží Příbram a Vlašim. Na stejné zeměpisné délce jako Tis leží např. Jihlava.

Tis leží na Českomoravské vrchovině na SZ od Žďárských vrchů, v nadmořské výšce 545 m n. m. Osada Kněž se rozkládá v nadmořské výšce 446 m.n.m. Nejvýše položené místo na území katastru kopec „Kaplička“ (581 m n. m.) je překlenuto místní komunikací mezi Tisem a Kněží.

Na území katastru obci Tis pramení v nadmořské výšce 528 m.n.m. na místě zvaném „Červenka“ Tiský potok, jenž se vlévá z pravé strany do Lučického potoka, ten je pravostranným přítokem řeky Sázavy. Sázava pramení ve Žďárských vrších v nadmořské výšce 757 m.n.m. a protéká jižně od katastru obce Tis (Žďár nad Sázavou, Havl.Brod, Světlá nad Sázavou). Okolí obce tvoří členitý reliéf a spolu s množstvím lesů dotváří ráz jinak kulturní krajiny.

Na počátku minulého století žilo v Tisu 790 občanů, dnes je to necelých 400. K základní občanské vybavenosti (pošta, autobusové spojení, škola ...), přibyl za poslední roky v obci vodovod a plyn a jsou připraveny pozemky pro výstavbu nových domů. Velké finanční prostředky byly v uplynulých letech vydány na modernizaci sportovního zařízení. Hasičský spolek spolu s fotbalovým klubem v největší míře zajišťují jak sportovní, tak i kulturní vyžití občanů. K největším devizám obce patří zdravé, neznečistěné přírodní prostředí.

Větší rozvoj obce je však brzděn její polohou a nedostatkem pracovních příležitostí. Nejbližší z větších měst jsou Světlá nad Sázavou (12 km), Chotěboř (16 km) a okresní město Havlíčkův Brod (16 km). Tyto sídla zajišťují občanům uspokojení potřeb vyšších řádů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obectis.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA