Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sedletín

Historie
Obec vznikla patrně koncem 14 století při odbočce z cesty Liběcké na cestu Habrskou.Název lze odvozovati od slova usedlost nebo usazení se.Také může být název odvozen od toho,že obec leží v sedle dvou kopců.Původně prý bylo v obci 12 usedlostí.Od 16 století obec spadala pod panství Chotěbořské.V roce 1787 měla obec 36 popisných čísel i s 1 km vzdáleným Sedletínským dvorem.Budova školy zde byla postavena v roce 1823.

V roce 1930 žilo v obci 331 obyvatel. Z toho bylo 160 mužů a 171 žen. Počet trvale obydlených domů byl 67, v to je počítána i samota Sedletínský dvůr, která má 3 č.p.Většina obyvatel zaměstnána je zemědělstvím. Kromě nich jsou v obci 2 učitelé, 1 obuvník, 1 krejčí, 1 truhlář, 1 zedník, 1 kovář, 1 kolář, 1 cestář a 2 hostinští s menšími obchody.

Současnost
V roce 1994 byla dokončena přístavba obecní budovy, kde je otevřena i nová hospoda a menší sál. V této budově je umístěna i knihovna. Je otevřena 1 hod týdne a má 1100 svazků.

V Sedletíně je také dvoutřídní škola, 1.-5.ročník. Navštěvuje ji v průměru 30 dětí z přiškolených obcí Veselá, Sedletín a Jilem. V současné době je v obci 68 domů, 46 je trvale obydleno, 19 slouží k rekreaci a zbytek noebydlen. K pobytu je přihlášeno 183 obyvatel, z toho je 92 žen a 91 mužů. Naše vesnice je v okolí známá pořádáním „Sedletínského kulturního léta“, což je série tanečních zábav na letním parketu ve středu obce. V to spadá i Sedletínská pouť, konaná většinou první neděli v červenci.

Turistické zajímavosti
Sedletín a Veselá leží 7 km západně od Chotěboře v nadmořské výšce 568 m n. m.

V severozápadní části katastru obce Sedletín se nachází část Přírodní rezervace „ Havranka“. Jedná se o komplex vlhkých luk a rákosin v údolí Jiříkovského potoka s výskytem některých vzácných druhů rostlin.

Na katastru našich obcí působí Pozemkový spolek ochránců přírody a ornitologů „Vysočina“. Tento spolek si v roce 2001 pronajal 9 ha obecních pozemků, na kterých vytvořil model hospodářsky využitelného lesa. Byly zde umístěny umělé dutiny ke zvýšení hnízdních možností doupního ptactva. Dále zde bylo vytvořeno několik jezírek, čímž by se měli zlepšit podmínky pro výskyt a rozmnožování živočichů vázaných na vodní a mokřadní stanoviště

Vstupní branou do této lokality je skoro 4 metry vysoký do země zapuštěný kámen. Tato napodobenina keltského „Menhiru“ sem byla umístěna v roce 2002 a časem na ni snad bude umístěna tabulka o vzniku a účelu této lokality.

Při procházce v okolí našich vesnic naleznete mnoho koutů s krásnou přírodou a několik rybníků ukrytých v lesních porostech.

Nepřehlédnutelnou dominantou obce Veselá je kopec „Vizáb“. Se svou výškou 599 m n/m je nejvyšší v širokém okolí. Za jasného počasí je z něho možno zahlédnout až vrcholky Krkonoš s nejvyšší horou Sněžkou. V roce 1997 zde byl vybudován společností „Eurotel“ 56 m vysoký vysílač. Tím se kopec ještě více zviditelnil ze širokého okolí.Je jen škoda, že se na vysílači neudělala rozhledna, což by jistě zatraktivnilo naše obce.

Také zde najdete několik křížů, pamětníků starých časů. Nejstarší z nich je pravděpodobně z roku 1833. Byl postaven zřejmě jako poděkování za to, že se našim obcím vyhnula morová epidemie v roce 1831. 

Severní částí katastru obce Sedletín byla v roce 2002 uvedena do provozu část cyklotrasy číslo 4153. Tato cyklotrasa vede ze Štoků do Třemošnice a má délku 52 km. Příznivci cykloturistiky tak mají možnost navštívit naše vesnice při projížďce touto trasou.

V současné době je v tvorbě publikace o historii domů a jejich obyvatel našich obcí. Proto se na těchto stránkách obracíme ke všem, kdo by měl nějaké staré fotografie domů z Veselé nebo Sedletína, ať kontaktuje Obecní úřad, naše internetové stránky nebo tel. číslo 723 977 449. Veškeré zapůjčené materiály budou vráceny

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sedletin.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA