Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olešná

Historie

Dobu založení obce Olešná není možné bezpečně zjistit. Je však možné usoudit, že se jedná o obec velmi starou, neboť leží nedaleko bývalé Haberské zemské stezky, která vedla z Prahy do Jihlavy a dále přes Znojmo do Rakouska.

Druhá stezka zvaná Kejžlická se křížila mezi obcemi Skuhrov a Olešná se zemskou stezkou od Prahy. Obec měla důležitost při střežení této křižovatky, neboť zdejší hraniční lesy skrývaly loupeživé tlupy, které okrádaly povozy obchodníků putujících po obchodních stezkách. Osada v historii trpěla vpády nepřátel. Roku 1278 tudy táhl se svým vojskem Rudolf Habsburský, poté následovaly husitské války.V lednu 1421 táhl krajem král Zikmund a u Německého Brodu byl dostižen vojsky Jana Žižky a zde byl poražen.Vlastníkem obce Olešná v této době byl Hynek ze Žlebů a po roce 1509 přešla obec do majetku Mikuláše Trčky z Lípy.

Za třicetileté války krajem procházela švédská vojska.V roce 1651 měla Olešná, dle farních zápisů, 46 obyvatel. Tito lidé pracovali převážně na polích u sedláků, kteří je nutili pracovat těžce jen za stravu a propůjčení kousku meze čí louky. Proto byl v roce 1848 přijat s velkým nadšením výnos o zrušení roboty.

V roce 1870 pracoval v obci tkadlec, kovář a kolář. Ostatní obyvatelé byli nadále dáni napospas sedlákům. Později někteří obyvatelé začali pracovat v Německém Brodě a to hlavně ve stavebnictví. Tato situace trvá i po založení první republiky.

Druhá světová válka nepřinesla obci žádné větší újmy na majetku ani na životech.

Po válce se v obci formují ve volbách strany lidovců a národních socialistů. Tato situace trvá i v době, kdy se hovoří o socializaci vesnice. V obci se nedaří založit JZD, přestože tehdejší vedení státu o to usiluje vysíláním agitátorů do obce.

Odpor k založení trvá do roku 1958, kdy je v Olešné založeno Jednotné zemědělské družstvo mající za úkol hospodařit na velkých celcích za účasti místních rolníků.

Vzhledem k tomu, že do čela JZD jsou zvolení funkcionáři, kteří nejsou vhodní pro tehdejší režim KSČ, jsou ze strany tohoto režimu prováděny podvratné akce, které mají za úkol rozvrátit hospodaření družstva pod vedením lidovců.

V obci jsou zakládány požáry a za nepřátelskou činnost je tehdejší vedení JZD odsouzeno k vysokým trestům. Poté se situace v obci uklidňuje a lidé si uvědomují, že musí jít cestou, která je tehdejším režimem daná.V akcích "Z" jsou prováděny úpravy obce, vybudováni vodovodu a kanalizace, neupravená náves se mění v park, je postavena prodejna a vybudováno koupaliště. V roce 1974 bylo přikročeno ke stavbě kulturního domu a v roce 1976 byl předán do užívání. V obci se rozrůstá bytová výstavba, je vybudován sportovní areál a do Olešné přicházejí noví obyvatelé většinou jako chalupáři.

Po roce 1989 družstvo přešlo na dobře hospodařící akciovou společnost Solmilk, ve které je zaměstnána většina obyvatel a někteří dojíždí do různých zaměstnání v Havlíčkově Brodě a někteří soukromě hospodaří.

Z kroniky Sboru požární ochrany v Olešné, z knihy Historie dobrovolných hasičů okresu Havlíčkův Brod čerpal a sestavil kronikář hasičského sboru Olešná Jan Sviták

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecolesna.cz , kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA