Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štoky

Historie
Písemný záznam z roku 1347 uvádí Štoky jako ves a kolem roku 1372 se připomíná kostel. Od roku 1436 měli ves v držení 160 let Trčkové z Lípy, pod jejichž panstvím získávají Štoky právo konání různých trhů, povýšení na městečko, clo, mýto, obúmrt' a právo soudu. Od roku 1572 používá městečko pečet' se znakem pánů Trčků. Třicetiletou válkou je obec zpustošena a v roce 1625 je zaznamenáno, že kromě kostela tu stál jen panský dvůr.

Již po třiceti letech je v obci mimo panský dvůr i čtyřicet usedlostí (včetně pustých ) a vzniká řemeslo kovářské, kolářské, punčochářské, tkalcovské a koželužské. Další rozmach městečka nastal kolem roku 1760, kdy se budovala erární silnice Vídeň - Praha. Zámek v roce 1760 zde soustřed'uje správu rozsáhlého panství Hohenzollernů. Kolem roku 1800 je v klasicistním slohu postaven dům na náměstí čp.61, dům čp.116 jako továrna na sukno (později sídlo okresního soudu a věznice) a dům čp.1 jako formanská zájezdní hospoda. Dne 4. a 5. 12.1805 se v okolí odehrál boj francouzských a bavorských oddílú; které nestihly bitvu u Slavkova (2.12.1805) a padlo v něm na 1600 vojákú. Po roce 1880 se v obci, kde žila převážná část obyvatel německé národnosti; začíná projevovat národnostní obrození, v roce 1910 bylo podle sčítání v obci 1250 obyvatel, z toho 161 české národnosti.

Česká škola zahájila činnost v březnu 1919 a nová budova české školy byla otevřena už v roce 1937. V meziválečném období vzniklo hodně českých zájmových spolkú, ale žel i navzájem se potírajících politických stran. Ke kultuře přispívalo sokolské kino, ochotnické divadlo a škola. V roce 1945 si odsun obyvatel německé národnosti vyžádal urychlené osídlování zemédělských usedlostí.

Současnost
Jako pestrá stuha, neustále měnící své barvy, vine se naše hlavní dálniční trasa půvabným pruhem mírné Vysočiny, krajinou mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Trochu stranou jejího ruchu leží hezká obec Štoky, jejíž jméno vešlo do pohnuté historie Napoleonova válečného tažení v roce 1805 proti spojeným armádám III. koalice. Od té doby uplynulo 195 let. Pod nánosem času a ve víru rušných posledních dvou století mnoho událostí upadlo v zapomenutí. Zatím co na některých místech významných bitev té doby, na příklad u Slavkova na Moravě nebo u Chlumce v severních Čechách, vyrostly četné památníky, připomínající tyto krvavé události a tisíce padlých na těchto místech, bojiště u Štoků nikdy nemělo viditelný a důstojný památník těch neznámých bojovníků, kteří zde položili své životy.

Toto bojiště stálo vždy nějak stranou zájmu, polozapomenuté historií, přestože se zde odehrálo něco, co mělo velký význam pro vývoj válečné situace v regionu Vysočiny v prosinci roku 1805. Teprve moderní historická věda se vrací opět v nesčetných bádáních a v hodnoceních archivních materiálů k těmto událostem a odkrývá tak nové poznatky i skutečnosti a znovu připomíná děje dávno minulé. Výrazem tohoto nového zájmu o historické události se stala iniciativa Československé napoleonské společnosti v Brně a Obceního úřadu obce Štoky. Péčí těchto dvou partnerů byl vybudován nový, krásný a důstojný památník na bojisti u Štoků, který se stává dominantou celé okolní krajiny a poutá pozornost všech, kteří cestují po silnici z Jihlavy do Havlíčkova Brodu nebo opačně. Tento památník je umístěn u této silnice, mezi obcí Zvonějov a Štoky. Jeho slavnostní odhalení bylo provedeno v sobotu dopoledne dne 1. července 2000. Památník je věnován k uctění památky padlých v bojích, které se v těchto místech odehrávaly ve dnech 2.- 5. prosince 1805.

Nově vybudovaným památníkem tak splácíme dlouholetý dluh památce padlým. Vytvoříme novou, každoroční tradici, přátelského a pietního setkání na těchto místech, vyjádřenou vzpomínkou na padlé a položením věnců k památníku, vždy ve výroční den jeho odhalení. a památník sám budiž věčnou připomínkou nejen pro historiky, ale pro všechny občany bez rozdílu, že máme ctít to, co bylo v naší minulosti, slušně se chovat k této památce v přítomnosti a zachovávat ji do budoucnosti.

Turistické zajímavosti

Barokní socha sv. Jana z Nepomuku z 1. poloviny 18. století, na soklu s tesaným letopočtem 1803.

Kamenná soška "Rolandův sloup", asi z r. kolem 1500 - trup je originál, hlava z cementu podle fotografie (přišel o ni v r. 1929), původně byl v Něm. Vyskytné, později střídavě ve Stonařově a ve Štokách ( byl doma v obci, která si ho dokázala ukrást ).

Kamenný kříž s letopočtem 1854. Jedná se asi o tzv. "františkánský kříž", místo těla ukřižovaného jsou na příslušných místecj vy. Byl k němu připevněn na plechu malovaný braz sv. Antonína, ke kterému si děvčata chodila vymodlit ženicha (prý to pomáhalo).

Zevně ve zdi kostela kamenný náhrobník s vytesaným letopočtem 1828

Presbytář a hlavní oltář s věčným světlem

Zděná kaplička na okraji lesa před obcí směrem od Dobronína, s kovovou ozdobnou brankou (asi z r. 1890 ) renovována OÚ Štoky v r. 1993

Kostel sv. Jakuba Většího, původně gotický, doložen r. 1372, znovu vystaven ve slohu pozdně gotickém r. 1602.

Kamenný reliéf kříže s tesaným letopočtem 1604(?) u silnice za Štokami směr Zvonějov. (Na toto místo byl přenesen.)

Starý hřbitov: Kamenná kašna se sousoším dětí správce zámku (snad zemřelých po požítí většího množství máku.)

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.stoky.cz/index.asp, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA