Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Leština u Světlé

Historie

První písemná zmínka o obci Leština u Světlé je z roku 1318, kde na zdejší tvrzi sídlil Vladyka Zdeněk z Leštiny. V roce 1436 připadla ves Mikulášovi Trčkovi z lípy.

Současnost

Obec Leština u Světlé se nachází 14 km od Světlé nad Sázavou, 10 km od Golčova Jeníkova a 14 km od Ledče nad Sázavou. Občané využívají vlakovou a autobusovou dopravu jako spojení s výše jmenovanými městy. K obci připadají 3 přilehlé osady - Dobrnice, Vrbice a Štěpánov. V současnosti zde žije celkem 610 obyvatel.

Turistické zajímavosti

Je zde k nahlédnutí renesanční špýchar z 15.století a 2 km od obce se nachází chráněná oblast Velká Olšina, na které je k vidění světová rarita - kvetoucí bledulky na obrovském prostoru v lese. Uprostřed obce se při významných akcích pokládá věnec k památníku padlých legionářům z 1.světové války, který stojí v zahradě místní mateřské školky.

Obyvatelé zde mohou využívat služeb kadeřnictví, masáže, pedikúry, pohostinství, prodejny Jednota nebo navštívit obecní knihovnu. Základní školu navštěvují děti autobusovou dopravou do kilometru vzdálené osady Dobrnice. Pro sportovce a malé fotbalisty je k dispozici fotbalové hřiště, o které se stará a pečuje místní oddíl kopané TJ Sokol.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lestinausvetle.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA