Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Město

Historie 
Historické kořeny Dolního Města sahají do počátku 13. století. První písemné zmínky o něm pocházejí z roku 1226, kdy bylo uvedeno jako majetek premonstrátského kláštera v Želivě. Tehdy však neslo jméno Lipnice. Nešlo o dnešní Lipnici nad Sázavou, jejíž historie se píše asi až od roku 1370 – s jistotou byla založena nejdříve jako Horní Lipnice až po vybudování hradu na počátku 14. století.

Osud Dolní Lipnice (Dolního Města) pak byl poznamenán právě postupně rostoucím významem Horní Lipnice. Dokladem významnějšího postavení obce je raně gotický kostel, zasvěcený dříve sv. Janu Křtiteli, později sv. Martinu. Kostel lze snad považovat za středověký centrální bod tehdejšího rozptýlenějšího osídlení a při něm mohlo v polovině 13. století existovat předpokládané feudální sídlo. Podobný osud měly i nedaleké vsi Řečice a tamní dodnes dochovaný gotický kostel sv. Jiří a Loukov (dnes místní část Dolního Města) rovněž s dodnes dochovaným gotickým kostelem sv. Markéty.

Původní předpokládaný předchůdce dolnoměstského kostela sv. Martina byl nahrazen současnou stavbou po roce 1300. Kostel je příkladem venkovské gotické stavby z 1. poloviny 14. století a byl později barokně upravován. Poprvé se v písemných pramenech objevuje již roku 1346 v závěti Pertolta z Lipé. Kostel byl v průběhu doby vícekrát opravován. Kostel sv. Martina (stejně jako nedaleké kostely sv. Jiří a sv. Markéty) patří mezi neprávem opomíjené gotické památky s dochovanými původními gotickými freskami, které byly při postupných rekonstrukcích objeveny.

Dolní Město pravděpodobně roku 1346 vyhořelo. Význam Dolní Lipnice však ani později zcela nezanikl. Narozdíl od Horní Lipnice vedla Dolní Lipnicí významná cesta. Roku 1398 získala Dolní Lipnice právo volného odkazu. Statut městečka však ztratilo někdy za husitských válek, neboť v roce 1452 byla obec nazývána již Starou Lipnicí. V 16. století byla Stará Lipnice přejmenována na Dolejší Město a od roku 1637 nese dnešní označení Dolní Město.

Na další stagnaci obce měla vliv i třicetiletá válka. Dolní Město bylo téměř z poloviny zničeno (roku 1654 zde bylo z 26 usedlostí 16 pustých). Naopak období od konce 18. do poloviny 19. století bylo dobou rozvoje obce. Počet domů vzrostl trojnásobně (roku 1843 jich bylo 103 a v nich žilo 796 obyvatel). Dynamičtější rozvoj Dolní Město zaznamenalo i v období od poloviny 19. do poloviny 20. století. V roce 1921 bylo v Dolním Městě 157 domů a 997 obyvatel, v roce 1950 již 229 domů, ale jen 800 obyvatel. Nejvyššího počtu obyvatel (1049) Dolní Město dosáhlo roku 1910.

Růst Dolního Města pokračoval ve 2. polovině 20. století. Novější „náměstí“, kde se právě nacházíte, již zcela převzalo roli centra od náměstí původního jižně situovaného. Severně od dnešního „náměstí“ byla založena nová čtvrť rodinných domků, organizovaná na pravoúhlém půdorysu a rostoucí i v 90. letech. Roku 1991 bylo ve vsi 254 domů, z toho však jen 202 trvale obydlených, žilo zde jen 675 obyvatel. Podle údajů, které vyplynuly ze sčítání lidu v roce 2001 dosáhl počet obyvatel v Dolním Městě (ve všech šesti místních částech) stavu 856, počet domů 375 (z toho tři domy bytové), 421 bytů (z toho 303 obydlených). Ke dni 31.12.2004 v Dolním Městě žilo už 872 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/dolni-mesto/, na kterých najdete bližší informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA