Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeřišno

Současnost
168 obyvatel, 375 m. n. m., 1406 PPZ, 12 km severně od Chotěboře.

Obec Jeřišno leží v Hornosázavské pahorkatině na území Chráněné krajinné oblasti Železné hory. V těsném sousedství protéká řeka Doubrava, která tvoří řadu malebných zákoutí. V současné době je obec Jeřišno střediskovou obcí a patří k ní také její další místní části - Chuchel, Heřmaň, Podhořice a Vestecká Lhotka (více v odkazech obcí), dříve k obci patřila dnes již samostatná obec Čečkovice. Obec měla kolem roku 1900 271 obyvatel.

Turistické zajímavosti
V obci má svůj ateliér malíř Železných hor Josef Mathias Minařík, rodák z Ronova nad Doubravou. Krásné a poklidné Jeřišno se mu stalo druhým domovem, neboť zde pobývá celý rok.

V Jeřišně byl vybudován a zachován pomník obětem 1. světové války. Před odbočkou na Podhořice stojí opravený litinový křížek na kamenném podstavci.

Obec žije poklidným životem, ke kterému neodmyslitelně patří řada zajímavých sportovních, kulturních a společenských akcí. Tradiční zábavou je kácení máje, posvícenské zábavy a nebo sportovní akce TJ Viktorie Jeřišno. V obci funguje Sbor dobrovolných hasičů Jeřišno a spolek MS Doubrava Jeřišno.
V obci je obchod se smíšeným zbožím, restaurace, pošta a veřejná telefonní stanice. Za kulturou mohou občané vyrazit do zdejší knihovny a pokud dávají před četbou přednost sportu, nabízí se jim k dispozici zdejší fotbalové hřiště.

Historie
Obec původně patřila do okresu Chotěboř a od roku 1961 je součástí okresu Havlíčkův Brod. Ves je poprvé připomínána v roce 1406 v souvislosti s vilémovským klášterem a Přibíkem ze Sázavy pod názvem Ves Zerussna, jejíž poloha se nacházela kdesi nad Heřmaní. Vedla tudy Liběcská obchodní stezka. Dnes jsou tam lesy a pole, ale při podrobném zkoumání lze na vyvýšenině vytušit obrys základů tehdejší dřevěné tvrze. Postupem času si lidé stavěli svá obydlí stále více blíže řeky, kde obdělávali úrodnější půdu. K historickým budovám patří, kromě kostela sv. Václava, také fara a škola. Obě stojí v osadě Heřmaň. Fara je v současné době prázdná a nevyužitá. Škola pochází z 18. století, je nejstarší školní budovou v okrese Havlíčkův Brod, ale v současnosti je využita k bydlení.

A jak se vyvíjelo krásné jméno této půvabné vesničky? Název obce se vyvíjel od původního Zerussna (1406), Rzerzyssno (1578), Ržeržissno (1623), Gerissno (1654), Geržicžno, Giržičcno (1787), Jerischno, Geřižno, Giřižno (1843) až po dnešní Jeřišno, Řeřišno (1854).

Základem místního jména této obce je jméno rostliny řeřicha. Staročeské žeřucha, které se změnilo přehláskou v žeřicha.V novém tvaru již řeřicha se v dialektu změnilo na jeřicha. Místní jméno Jeřišno vzniklo příponou a později přešlo místní jméno do středního rodu. Jeřišno bylo proto uváděno pod tvary Žeřušna, Žeřišno a konečně se ustálil dnešní název Jeřišno.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jerisno.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA