Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Uhelná Příbram

Obec Uhelná Příbram má podle posledního sčítání lidu z r.2001 522 obyvatel. Její součástí jsou ještě osady Jarošov, Petrovice, Pukšice a Přísečno. Celková rozloha je 2180 ha, nadmořská výška 450-535 m.

Autobusové spojení je do 9 km vzdálené Chotěboře a i do Vilémova. V místě je škola, školka, obecní úřad, pošta, prodejna potravin a průmyslového zboží a středisko ZOD.

Aktivně zde pracují Sbor dobrovolných hasičů a znovu založený Sokol. Rozvíjí se činnost s dětmi a mladými lidmi. Okolí je příležitostí pro krásnou turistiku a hřiště u místní sokolovny umožňuje sportovní vyžití. Naší obcí prochází cyklotrasa spojující Třemošnici a Štoky. Turistický průvodce cyklotrasou bude vydán v letošním roce.

Pro zájemce o hlubší poznání obce je možno použít: obecní kroniku, školní pamětní knihu, farní pamětní kroniku II., statistické údaje o sčítání lidu k 1.1.2001, turistickou Podoubravskou cyklotrasu s mapkou a dále knihu autorů Horák-Chramosta "Cesta Liběcká" (možnost zapůjčení v Městské knihovně v Chotěboři).

Historie
Podle místní kroniky byla ves založena koncem 11.stol. jako strážkyně zemské Liběcké stezky. První písemná zpráva o obci je však až z roku 1352. Její původní název byl Příbram Uhlířská pod Hochstejnem. Jak je z názvu patrné, počátek historie obce je spojen s uhlířským tovaryšstvem, které zde mělo svoje středisko. Uhlíři pálili v okolních lesích dřevěné uhlí a dováželi je převážně do Kutné Hory pro hutě a mincovnu. Do historie obce je zapsána i událost z 28.února 1469, kdy na návsi pod lípou u tehdy zájezdní hospody společně obědvali králové Jiří z Poděbrad a Matyáš Korvín, kteří se vraceli z jednání v Úhrově.

V roce 1483 byla ves povýšena na městys, ale později (r. 1527) znovu klesla na ves a až 11. května 1795 obdržela majestát, kterým byla povýšena na městys s právem konání výročních trhů. V 17. stol. patřila ves Trčkům z Lípy. Ve třicetileté válce byla téměř zničena a poté se v jejím držení vystřídalo mnoho pánů. Posledním majitelem tohoto panství byl rod Dobřenských z Dobřenic a patřilo jim až do r.1889. Název Uhelná Příbram se ustálil v 18.století. Geografické umístění obce je na rozhraní bývalých okresů Havlíčkův Brod a Chrudim. V letech 1850-1960 patřila do okresu Chotěboř, od r.1961 byla součástí okresu Havlíčkův Brod a nyní je začleněna do nově vzniklého kraje Vysočina.

Severně od obce se vypíná kopec Strážný vrch (511m n. m.), z něhož je krásný pohled na Železné hory a lze dohlédnout až k Čáslavi. Jižně od obce je zčásti zalesněný kopec zvaný Kubík (535m n. m.) a na něm se nachází skalnatý útvar Na kobyle. Okolní terén je lesnatý, velmi členitý a v obci a jejím okolí se nachází řada menších rybníků. Dominantou obce je farní kostel Archanděla Michaela, který byl založen v letech 1348-50. Původně gotický, byl ve 2.polovině 18.století přestavěn ve stylu baroka. Dva kostelní zvony pocházejí z roku 1636-1637. Barokní fara z roku 1383 byla nově přestavěna paní Marií Dobřenskou v roce 1760.

Vznik první školy v obci se datuje kolem roku 1690, nově přestavěna byla v roce 1878 a dodnes se v ní vyučuje - poslední úprava a dostavba byla provedena v roce 1998.

Turistické zajímavosti

Strážný vrch
kopec 511 m.n.m. na severní straně. Je pojmenovaný pravděpodobně od stráží, které před dávnými léty dávali ohněm a kouřem znamení do hor i do kraje a hlídali zemskou stezku, která tudy procházela k Čáslavi a dále do Prahy. Na vrchu stála před lety dřevěná rozhledna.

Kobylí hlava
skála na jižním kopci obce, 535 m.n.m. Dříve se jí říkalo Kubík. Má podobu odpočívajícího lva. Od roku 1898 osázený a dnes již zarostlý lesem. Dnes skála nese název Kobylí hlava a les převzal název od skály – tedy Kubík.

Zkamenělá řeka
Přírodní úkaz z období třetihor. Po ledovci, který zde končil, zůstaly kameny, které valil před sebou a vytvářejí řeku z kamenů.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého (1650 - upravena v 1871)
Socha sv. Jana Nepomuckého u domu čp. 75 z roku 1845
Železný kříž zlacený - na náměstí z roku 1860
Barokní varhany z roku 1774 - nyní v opravě
Křížek u Dálčic z roku 1864
Kaplička u Petrovic z roku 1908
Chráněná budova čp. 110

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.uhelnapribram.cz/index.asp, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA