Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenná Lhota

Historie
Jak z názvu plyne opravdu se zde kámen těžil. První pokusy o těžbu začaly kolem roku 1880, převážně kámen stavební.Postupně se těžilo na několika místech. Některá však zůstala později opuštěná nebo byla zasypaná.V provozu zůstal jámový lom, který byl v roce 1947 dlouhý 60 metrů, široký 50 metrů a hluboký 8 metrů.V roce 1948 byl lom znárodněn a těžbu převzal n.p. Českomoravský kámen Světlá nad Sázavou. V roce 1983 byl lom uzavřen.

Současnost
V naší obci žije 244 obyvatel, je zde 74 domů a 12 obydlených bytů. Některé domy nejsou trvale obydleny, ale jsou navštěvovány chalupáři a to převážně z Prahy.

V Kamenné Lhotě jsou nyní 4 rozestavěné rodinné domky a je další zájem o parcely pro stavby. Ve středu obce na návsi je budova bývalé školy, kde je nyní kancelář obecního úřadu, poštovní úřad, v prostorách po starém obchodě je nevelká tělocvična, která je navštěvována hlavně mládeží. V roce 1988 byla postavena nová prodejna, také je na návsi. Tehdy to byla prodejna Jednoty, v dnešní době je soukromá. Na návsi je kaplička, která byla v roce 1968 nově postavena, protože původní kaplička byla zchátralá.Je zde zvonek,který nám tzv. umíráčkem oznamuje pokud někdo v obci zemře. Dále je na návsi pomníček ve tvaru mohyly na památku obětem I. Světové války. V horní časti návsi je nevelký rybníček, který byl v roce 1998 opraven a nyní slouží hlavně menším dětem jako koupaliště.Pro život na vesnici je důležitá hospůdka U Urbanů. Chodí tam nejen pánové na své pivko, ale jsou zde plesy, posvícenská a masopustní zábava a další různá posezení, o které se starají místní hasiči.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/kamenna-lhota/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA