Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rušinov

Historie 
Železné hory - v dávnověku krajina hlubokých hvozdů, kam vzácně pronikla stopa člověka a jen na okrajích v přístupnějších místech ojediněle stálo prosté přístřeší lovce zvěře. Žil zde medvěd, vlk, rys, zvěř vysoká, ale i dostatek zvěře drobné jako tetřevi, ondatry, vydry, v řekách pak mnoho ryb a raků, dnes již z této krajiny vymizelých. Nelze si dobře představit krajinu před šesti sty či více lety. Byla to doba vzniku drobných osad ponejvíce ze dvou či tří usedlostí teprve později se rozrůstajících.

Těžko si představíme, jak se tito usedlíci živili, jak pracně káceli části lesů, aby měli kde pěstovat polní plodiny, hlavně luštěniny, které se v té době vedle zvěřiny a ryb hojně konzumovaly.

Dnes obtížně zkoumáme počínání našich předků v tomto období. Některé skutečnosti nelze již odhalit, jiné pracně skládáme ze střípků, které se nám náhodou zachovaly. V historické části přebíráme i poznatky z odborných časopisů a kronik a některé z nich vám v tomto almanachu předkládáme.

Současnost
Vzhlédneme-li k současnosti, musíme konstatovat, že poloha obce skýtá z výšky 620 m n. m. krásný pohled směrem západním k Čáslavi, Kolínu a zřícenině hradu Lichnice. K jihu pak na celé Chotěbořsko, k Havlíčkově Borové s daleko viditelným kostelíčkem. Několikrát v roce nás příroda obdaruje nádherným pohledem na Krkonoše a Orlické hory.

Původní malebnost malých louček a políček nahradily lány zemědělského družstva, ale i tak lze spatřit ve vlnících se lánech obilí, kukuřice, brambor či jiných porostů krásu a kouzlo. Vhodně vedené turistické stezky dávají nahlédnout do skrytých zákoutí a tišin řeky Chrudimky a lákají k posezení a návratům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rusinov.cz, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA