Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jitkov

Historie 
V nejstarších dobách patřil Jitkov ke zboží Smila z Lichtemburka, který ji v roce 1269 vy-měnil s pohledským klášterem za vesnici Pňov u Nymburka.

V roce 1424 byl vypálen pohledský klášter cisterciaček husitskými vojsky při tažení na Ronov a Přibyslav a ves se z dosud neznámých důvodů objevila ve vlastnictví Beneše z Tupadel -1464.

Lukavečtí z Lukavce prodali ves roku 1536 Předbořským z Předboře, kteří zde postavili tvrz – poprvé se připomíná v r.1574.

Za vlastnictví Adama Náze z Chřenovic – 1581 – 1953 se poddaní dvakrát vzbouřili nejen proti hrubému zacházení, ale hlavně kvůli jídlu. Vymohli si na vrchnosti, aby ryby mohli dostávat k jídlu „jen“ pětkrát týdně.

Za Mitrovských z Nemyšle dosáhla tvrz svého vrcholu. Pod tvrz spadaly vesnice Jitkov, Oudoleň /Údolen/ a Slavětín /Slabatín/. Pavel Mistrovský z Nemyšle na Jitkově a Smylově tvrzi zemřel na místní tvrzi 30.března 1605 a je pochován v hrobce borovského kostela. Jeho syn bojoval s branným lidem r. 1620 v bitvě na Bílé Hoře a byl odsouzen k velké peněžní pokutě. Jeho dcera se provdala za Bořeně ze Lhoty a Jitkovský statek se stal součástí Vilémovského panství 1638 – 1676. Z této doby je velmi zajímavý soupis poddaných podle víry z roku 1651.

Komisaři od soudu zemského zřízení prodali ves r. 1676 Marii Magdaléně Dobřenské a ta ho za dva roky prodala Janu Ctiborovi Jenikovi Zásadskému z Gamsendorfu. Ten statek 17. července 1693 prodal Ferdinandovi, knížeti z Ditrichštejna. V tomto roce ukončil činnost místní pivovar, sladovna i pila. Z tvrze se stala sýpka. A s bývalým maji-telem odešlo na dvě desítky sloužících.

Za Ditrichštejnů sice tvrz upadala, ale velký hospodářský dvůr prošel kolem roku 1730 náročnou rekonstrukcí. Kolem roku 1830 byla bývalá tvrz zbořena. Při dělení majetku získala Jitkov hraběnka Terezie Herberštejnová a za dva roky ho prodala své sestře Klotyldě Clam-Gallasové. Po ní dědily dcery Eduardina Khevenhüllerová a Klotylda Festeticsová. Po smrti Eduardiny dědila část majetku včetně Jitkova neteř Eleonora Kinská.

V této době byl již dvůr pronajímán. V roce 1922 proběhla pozemková reforma a pozemky bývalého dvora byly prodány jednotlivým zájemcům.

Již od počátku 20 století ubýval počet obyvatel – 1.světová válka, hospodářská krize ve 30.letech, osidlování pohraničí po 2.světové válce, násilné zakládání družstev, rozvoj průmyslu ve městech a v neposlední řadě vynucené slučování obcí. Tak také naše obec ztratila v roce 1964 samostatnost. Za tato období klesl počet obyvatel z 560 až na necelých 190.

V roce 1990 byla využita možnost znovu se osamostatnit a tak po čtvrt století se znovu konaly volby do obecního zastupitelstva.

1.12.1997 převzal starosta obce z rukou předsedy sněmovny Miloše Zemana dekret o používání obecního znaku a vlajky

Motiv znaku a vlajky vzešel z historických událostí provázející dějiny obce. Naše obec byla založena Smilem z Lichtemburka, jehož znakem byli dvě zkřížené ostrve / nahrubo osekané větve napokos/ ve zlatém poli. Po třicetileté válce se v téměř zničené obci usadilo sedm svobodných sedláků / rodů/ a obec byla opět osídlena. Z této historické události byl do symbolů obce přijat lipový list, jako symbol české státnosti a slovanské sounáležitosti. Sedm lipových listů a sedm pruhů na vlajce je vzpomínkou na oněch sedm sedláků a znovuosídlení obce. A konečně zelená barva vyjadřuje lásku k přírodě kolem nás a tak též selský stav.

Současnost
Obec Jitkov se rozkládá v údolí na křižovatce státní silnice ve směru z Havlíčkova Brodu na Pardubice, či Hlinsko a silnice II. třídy směřující z Chotěboře do Přibyslavi. Státní silnice kopíruje tehdejší císařskou silnici postavenou počátkem 19.století. Jitkov se nachází na křižovatce mezi městy Chotěboř, Havlíčkův Brod, Ždírec nad Doubravou a Přibyslav, při soutoku potoků Střížovského a Hájeckého.

Leží při „staré cestě, tzv.Bohdalovské“, která vedla z Chotěboře k Bohdalovu (až k Velkému Meziříčí), jako odbočka zemské stezky „Liběcké“. Byla to jedna z nejstarších odboček uvedené cesty zemské a sloužila hlavně pánům z Ronova, ježto vedla jejich vesnicemi a spojovala jejich statky.

Obec se rozkládá od soutoku obou jmenovaných potoků dále směrem jihovýchodním, podél obou břehů potoka, odtud zvaného Jitkovský. Ze tří stran je chráněna návršími, jenom na jihovýchod je krajina otevřena do širokého údolí, kterým protéká Jitkovský potok dále k Železným Horkám a vlévá se do Borovského potoka. Obec leží ve výšce 538 metrů nad mořem. Tato výška představuje v rámci okresu Havlíčkův Brod 28. místo v žebříčku 110 samostatných obcí. Ze zdejších kopců jmenujme tzv. „Probírku“ na jihozápadě, na západě se nachází „Bída“ 604 m.n.m., na severu Markův kopec, na severovýchodě „Kubátův neboli Pírkův kopec“ 606 m.n.m., který se táhne až k východu a za ním na nás vykukuje kopec Oudoleňský.

Poslední budovou v obci směrem k Havlíčkově Borové je po levé straně bývalé „Bohdalovské cesty“ dvůr, před kterým nad původním, dosud plně funkčním sklepem stávala tvrz zbudovaná ve druhé polovině 16. století držiteli - pány ze Studence. Ves je ovšem starší. Poprvé se připomíná v roce 1269.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/jitkov/index.asp, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA