Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Ves u Světlé

Historie
Původ obce spadá do dávného středověku. Ve 13. století patřila Nová Ves klášteru v Sedlicích u Kutné Hory. Asi o 100 let později stala se součástí rozsáhlého zboží Lipnického. Ve druhé polovině 16. století byla připojena ke Světlé.

Od roku 1885 slouží obci místní trojtřídní škola, kam chodí děti z Nové Vsi a Dobré. V roce 1888 začal v obci působit hasičský sbor a v roce 1918 byl do obce zaveden elektrický proud.

Rok 1922 sčítá obec 87 čísel popisných s 662 občany. Celková plošná výměra obce činí 757 ha z toho zastavěných ploch 5 ha a 146 ha lesů, z toho 12 ha lesa obecního. Obec má pět rybníků: Horní, Dolní, Dvořákův, Říhovka, Vágnera. V roce 1926 se započalo se stavbou družstevního lihovaru.

Podle sčítání lidu v roce 1930 měla obec 666 obyvatel a 105 čísel popisných.

V roce 1952 se započalo s úpravou hřiště na pozemku bývalé cihelny. O pět let později v roce 1957 byla zřízena autobusová linka Havlíčkův Brod - Světlá nad Sázavou a ve stejný rok vybudováno veřejné osvětlení obce.

Současnost
Obec Nová Ves u Světlé je součástí kraje Vysočina . Okresní město Havlíčkův Brod je vzdáleno 17 km od obce. Spojení mezi okresním městem a pověřenou obcí Světlá nad Sázavou, která leží 3 km od obce je zajišťováno autobusovou dopravu,. Občané mají možnost se přepravovat i vlakem, vlaková zastávka je však od centra obce vzdálená 2km.

Obec má svoji školu. V budově školy je základní škola pro I. stupeň, mateřská škola a školní jídelna. Místní knihovna poskytuje kromě výpůjčky knih i možnost pracovat na počítačích, včetně připojení k internetu. V obci jsou dva obchody potravin, pohostinství a kulturní dům.

V obci je hasičská zbrojnice a aktivně zde působí SDH,. Ti pravidelně pořádají soutěže různorodé společenské akce, čímž v obci výrazně ovlivňuje kulturní život. Kromě hasičů v obci pracuje sportovní oddíl TJ Jiskra Dobrá nad Sázavou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.novaves.obecniurad.net, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA