Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Havlíčkův Brod

Historie a současnost

Havlíčkův Brod je přitažlivé, starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Své místo zaujímá již 700 let na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Původní osada při stříbrných dolech se stala městem s královskými právy a do konce druhého tisíciletí významným okresním městem. V současné době obývá Havlíčkův Brod téměř pětadvacet tisíc občanů.

Zajímavá historie a současný střed Evropy...
Z bohaté historie zůstalo dochováno kolem stovky památek a střed Havlíčkova Brodu je od 80. let památkovou zónou. Městské hradby s baštami, historické centrum s barokním náměstím, středověká Štáflova chalupa, zdobné kostely, kašna s Tritonem, pověstmi opředený symbol zrady na radniční věži (kostra hlásného Hnáta) nebo jeden z nejstarších zvonů v českých zemích Vilém jsou jen náznakem historického bohatství, které zve návštěvníky města k prohlídce.

V roce 2000 se na základě vědecké pozůstalosti Járy Cimrmana prokázalo, že Havlíčkův Brod je středem Evropy. Důkaz byl slavnostně představen na Podzimním Knižním trhu v poslední čtvrtině tisíciletí.

Zde se rodí osobnosti…
Zajímavá je tradice brodského gymnasia, zvaného Carolinum, kde studovala řada osobností jako byli Josef Dobrovský, Bedřich Smetana, Jan Zrzavý i Karel Havlíček Borovský, jehož jméno nese Brod od roku 1945.

Kromě osobností patřících k historii města, jako byl významný instrumentalista Jan Václav Stamic, má Brod i dnes své slavné rodáky. K nim patří například výtvarníci Josef Saska a Jaroslav Šerých, houslový virtuos Josef Kekula a Bohuslav Matoušek, herec a spisovatel Pavel Landovský, trenéři zlatých hokejových týmů Josef Augusta a Jaroslav Holík a další.

Hokej tu má tradici…
Městu nechybí možnost sportovního vyžití. K tomu účelu slouží sportovní areál Kotlina se zimním stadionem a krytým plaveckým bazénem s vodními atrakcemi, doplněný saunou, fitcentrem a squashovou halou. Svoji tradici zde má zejména hokej, který brodští rodáci proslavili po celém světě.

Procházky a vyjížďky stojí za to…Celý sportovní komplex je zasazen do staletého parku Budoucnost, jehož soustava rybníků lemovaná zajímavou flórou láká k příjemné procházce. V parku je také dřevěný dětský hrad, který ocení nejen malí turisté.

Panoráma okouzlující přírodní scenérie podél řeky Sázavy je možné sledovat prostřednictvím populárního sportu – cykloturistiky. Od Davle až po Žďár nad Sázavou je budována cyklostezka, která protíná i Havlíčkův Brod.

Památky a turistické zajímavosti

Nová radnice
Původně Stará rychta pochází ze 13. století, úpravy jsou z konce 15. století a novobarokní průčelí z roku 1913. Dům patřil odedávna k domům právovárečným, městský pivovar se při něm připomíná od první poloviny 16. století do roku 1836. V 17. - 18. století nesl dům s hostincem název "U Zlatého jelena", v 18. - 19. Století "kasárna", protože byl sídlem vojenské posádky. Roku 1891 byla budova přestavěna pseudobarokně a proměněna na radnici. Za pozornost stojí v přízemí valeně sklenutá síň s centrálním sloupem zvýrazněná lunetami.

Stará radnice
Původně pozdně gotická stavba, přestavěná po požáru roku 1662. V patře se nachází veliká síň s valenou klenbou zdobenou štukovými rámy z roku 1668. V renesančním štítu s vysokou atikou s cimbuřím je ve výklenku Brodská smrt, kostlivec zvaný "Hnát", který drží kosu s latinským nápisem "Qua hora nescis" - v překladu "Kterou hodinu nevíš". Celá budova, rekonstruovaná před rokem 1974, slouží nyní krajské knihovně a společenským účelům. V původním gotickém sklepení byla zřízena vinárna.

Havlíčkův dům
Dům č.p. 19 na Havlíčkově náměstí, původně zvaný Rolandovský, vyniká nárožním arkýřem s věžičkou. Nyní se zde nachází sídlo okresního muzea a památník Karla Havlíčka Borovského. Průčelí renesančního domu ze 16. století po dvou požárech novogoticky upravil roku 1871 architekt František Schmoranz ze Slatiňan. V roce 1832 tento dům zakoupil kupec Matěj Havlíček, otec Karla Havlíčka. Pod arkýřem je pamětní deska a na průčelí Havlíčkův medailon z roku 1871. Muzejní expozice v bytě Karla Havlíčka je běžně přístupná veřejnosti.

Malinův dům
Dům číslo popisné 50, dříve zvaný Křenkovský. Pozdně gotický dům z konce 15. století, vyniká krásnou gotickou hřebínkovou klenbou ve vstupní síni - mázhauzu. Šest polí gotické sklípkové klenby je neseno dvojicí hranolových sloupů s vtesanými tordovanými dříky. Upravován renesančně kolem 16. století. Pozdně barokní průčelí domu pochází z let 1750-1760.

Kašna se sochou Tritona
Kamenná kašna se sochou Tritóna, držícího na hlavě velkou kamennou mísu s delfínem, je patrně dílem jihlavského sochaře J. V. Prchala ze sklonku 18. století. Podle pověsti musel kašnu postavit na vlastní náklady místní pekař Koudela z trestu za nedodržování stanovené velikosti a kvality pečiva. Na místě tzv. Koudelovy kašny stávala ještě na začátku 18. století kašna pozdně gotických tvarů.

Morový sloup
Uprostřed náměstí stojí barokní morový sloup, zvaný také mariánský, se sochou Panny Marie na vrcholu a se sochami patronů sv. Floriana a Jana Nepomuckého na podstavci. Ve výklenku podstavce je soška svaté Rozálie. Mariánský sloup byl postaven v období let 1702 - 1717 neznámým autorem.

Stamicův dům
Rohový dům na Havlíčkově náměstí s číslem popisným 160, původně zvaný Rejnovský. Držitelem tohoto renesančního domu pocházejícího z konce 16. století byl na počátku 18. století městský varhaník Antonín Ignác Stamic, otec vynikajícího hudebníka Jana Václava Antonína Stamice, který se zde v Německém Brodě narodil v roce 1717 a později se proslavil jako houslista, kapelník a skladatel, zakladatel tzv. mannheimské instrumentální školy.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie tvoří dominantu města v severovýchodním rohu náměstí. Původně raně gotická stavba byla několikrát přestavěna. Barokní kopule byla nad ním vztyčena roku 1707. Součástí chrámu je mohutná čtyřboká čtyřpatrová věž s jedním z nejstařších zvonů v Čechách Vilémem, ulitým pravděpodobně kolem roku 1335. Další dva zvony nesou jména Václav a Barbora. Výraznou zajímavostí jsou kostelní staročeské hodiny se čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem. Veřejnosti přístupná je věž kostela, která poskytuje ojedinělou vyhlídku na město a okolí.

Štáflova chalupa
Ojedinělá ukázka stavení venkovského typu. Pozdně středověký dům čp. 2015, jehož nejstarší část je datována do 16. století, byl rekonstruován do původní podoby v roce 1999. V roubeném jádru stavby byla objevena starobylá dymná jizba s horním větracím otvorem pro odchod kouře, která dům zařadila do skupiny našich nejstarších dochovaných staveb ještě středověké tradice. V objektu běžně přístupném veřejnosti jsou i další zajímavosti, jako je povalový strop nebo černá kuchyně.

Socha Karla Havlíčka Borovského
Dominantou městského parku Budoucnost je socha Karla Havlíčka Borovského. Pochází z dílny akademického sochaře Bohumila Kafky z roku 1924. Za druhé světové války byl její osud ohrožen, když byla z města odvezena na příkaz okupační správy, ale podařilo se ji ukrýt. Po skončení války byla znovu vztyčena v parku u památníku padlých ve 2. Světové válce a slavnostně odhalena v r. 1946 za přítomnosti prezidenta Edvarda Beneše.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.muhb.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA