Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žižkova Mohyla

Na místě smrti Jana Žižky z Trocnova byla v roce 1874 zbudována za velkého nadšení českých vlasteneckých spolků a za citelné nepřízně rakouských úřadů 10m vysoká mohyla dle návrhu Antonína Wiehla. původní místo koupil v roce 1862 redaktor Národních listů Dr. Julius Grégr a věnoval jej Pražskému Sokolu. Ten se ujal potřebných činností spojených s organizací celonárodní sbírky na její výstavbu a to na popud přibyslavského rodáka a nakladatele Jana Otty. Odhalení mohyly v září roku 1874 bylo velikou národní manifestací a neobešlo se bez perzekuce organizátorů slavnosti. Mohyla je tvořena čtyřmi částmi:

- pravidelným čtyřbokým hranolem z kamenných kvádrů, jež na stavbu věnovaly české vlastenecké spolky z českých zemí i ciziny
- kamenným válcem v jehož horní části jsou uvedena místa vítězných Žižkových bitev
- kamenným kuželem se zaobleným hrotem
- kamenným kalichem - symbolem husitského hnutí

V roce 1916 byla celá stavba i s pozemkem věnována Sokolu v Přibyslavi a počátkem dvacátých let bylo prostranství u mohyly rozšířeno o pozemky až k silnici. V době 1. republiky a v poválečných létech zde byly konány mohutné národní slavnosti krojovaného Sokolstva, příslušníků Československých legií i zástupců vojenských útvarů nesoucích jméno Jana Žižky. Největší meziválečná slavnost byla v roce 1924 při příležitosti pětistého výročí úmrtí Jana Žižky. Nedlouho před tímto jubileem dostala naše obec své nynější jméno. V současné době je celý památník v péči města Přibyslav. Žižkova mohyla byla i je cílem mnoha turistů i různých zájezdů. Je odsud překrásný pohled na západní obzor, jemuž dominuje hrad Lipnice a vrch Melechov, na severovýchodě je vidět známou siluetu kostela v Havlíčkově Borové a na jihovýchodě vrch Rosička s novou rozhlednou. Ve vzdálenosti asi půl kilometru východním směrem se dojde po polní cestě do údolí zvaného V kuchyni a dále pak do údolí Plaček, kterým teče potok z Modlíkova, kde údajně tábořila Sirotčí vojska a konala se tryzna za zemřelého vůdce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zizkovopole.cz, kde najdete další informace.

Článek byl zobrazen 748 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA