Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bezměrov

Historie obce Bezměrov
Obec Bezměrov leží 7 km severozápadně od okresního města Kroměříž na pravém břehu řeky Hané v nadmořské výšce 194 m.

Bezměrov můžeme počítat mezi nejstarší slovanské osady. Pokud chceme vystopovat založení Bezměrova, musíme se přenést do doby, ve které se Slované usazovali na Moravě. Poloha k jejímu založení byla příznivá, vedla zde nedaleko stará obchodní cesta z jižních do severních zemí. Naši předkové se živili polním hospodářstvím a chovem dobytka, proto se usazovali v krajinách nejúrodnějších – v údolí podél řek. Přímo obcí protéká řeka Haná a asi 2 km od obce řeka Morava.

Obyvatelstvo Bezměrova a okolních vesnic mělo daleko na župní hrad pustoměřský, proto si založilo svůj hrad nad nynější vsí Hradisko.

Do roku 1078 nelze o Bezměrovu, jehož zakladatelem byl Bezmír, nic jiného uvést, než že zakusil osudy dobré i zlé, jež stihly celý náš národ. V roce 1078 se poprvé objevuje Bezměrov v nadační listině Otty I, knížete Olomuckého, pro klášter hradišťský u Ulomouce.

Na konci husitských válek r. 1432 byl hradišťský klášter vypleněn a později zbořen, aby se nestal útočištěm Husitů. V roce 1454 dal král Ladislav svolení k jeho vystavění a obnově. Asi v 1. polovině 16. století vyplatili mnichové Bezměrov a Hradisko, aby je trvale připojili ke klášteru. Protože Hradisko bylo jen nepatrná dědinka, spojil ji opat roku 1575 s Bezměrovem v jednu obec. V roce 1617 byl Bezměrov prodán biskupství Olomuckému.

V době 30leté války v roce 1643 byl bezměrovský dvůr vyloupen, dobytek odveden a pak budova zapálena. Se dvorem lehla popelem většina domů ve vsi. Mnoho lidí nemělo kde bydlet a hledali přístřeší v cizích vesnicích. Do roku 1698 tvořilo Hradisko s Bezměrovem jednu obec, v tomto roce byly od sebe rozděleny.

V roce 1742 vypálilo pruské vojsko téměř celý Bezměrov.

Na počátku 19. století, kdy otřásal Napoleon celou Evropou, byl i Bezměrov dotčen válečnými událostmi. Obec byla nucena zásobovat vojsko potravinami. Po slavkovské bitvě požadovali Francouzi od Bezměrova výpalné.

Původní ves sestávala ze dvou řad domů, jež přibýváním nových usedlostí vzrůstaly. V 15. století, ne-li dříve, stávala za dědinou obecní lázeň. Naši předkové a vůbec Slované milovali lázně. V letní době hojně používali řek a v zimě nahrazovali obyčejnou říční koupel parními lázněmi. Zařízení bylo prosté. Pára vznikala poléváním horkých kamenů. Lázně bývali v každé dědině.

Domů v dědině přibývalo. V druhé polovině 16. století se nemohla žádná strana dědiny prodlužovat pro nepříznivou polohu půdy. Nové domy byly stavěny směrem k lázni. Počátkem 17. století byla i obecní lázeň přeměněna v chaloupku, k níž bylo dáno kousek zahrady. Tím vzrostl počet domů na 43. V roce 1644 se uvádí 37 usedlostí. Kolem roku 1790 měla obec 77 domů s 541 obyvateli, kolem r. 1830 – 87 domů s 652 obyvateli, r. 1880 – 110 domů s 655 obyvateli a r. 1890 – 111 domů s 675 obyvateli.

V roce 1869 byla na návsi postavena dodneška zachovaná zvonice.

Za starých dob neměly řeky tak ustálené řečiště jako nyní. Tekly mělkými řečišti a rozlévaly se do četných ramen, která svůj tok měnila. V řekách byla hojnost ryb a raků, v roce 1680 je zmínka o bobří či čertově díře, což nasvědčuje sídlišti bobrů. Jelikož Morava způsobovala časté záplavy, byl její tok upraven.

V současné době má obce Bezměrov 217 čísel popisných, z toho je obydlených asi 170 domů. Žije zde 570 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek města http://www.bezmerov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA