Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zářičí

Historie
V první obecní kronice, nazvané „Památní kniha Obce Zářičí“, označil pisatel (Robert Eichter) za nejstarší dobu, kdy je zmiňován název Zářičí, a to v souvislosti s klášterem Velehradským, začátek 12. století. V roce 1107 byla ves Kromiežier přivtělena k biskupství olomouckému, když je i se Zářičím zakoupil biskup Jan II. O sto let později mělo Záříčí dva pány. Jednu polovici daroval český král Přemysl Otakar II. klášteru cisterciáckému u Vizovic.

V roce 1421 zastavil císař Zigmund tuto polovinu Záříčí Petrovi ze Sovince za 600 kop českých grošů. Tyto statky pak často měnily své pány. Po bitvě bělohorské 1621 byly všechny statky opět vráceny biskupství olomouckému a tato polovina Záříčí byla v jeho držení až do 19. století. Druhou část obce Záříčí prodal Zbyněk ze Záříčí Janu nazvanému Pomyn ze Záříčí a přes další majitele se tato část obce spolu s Chropyní trvale spojily s panstvím kroměřížským.

Z pozdějších dob – z roku 1681 se zachovala obecní pečeť, na níž je vyryto uprostřed radlo a kolem nápis: „Obecny peczet dedieny Zarzieczi 1681“.

Při listování kronikami obce se velmi často setkáváme se zprávami o povodních. Jedna z prvních zaznamenaných povodní je z roku 1579. Zatopeno bylo Záříčí i Chropyně. Dne 4. srpna 1661 byla příčinou povodně průtrž mračen. Byla zničena celá úroda obilí. V roce 1820 zavinily povodeň opět stálé deště. Po velkých deštích v roce 1834 se protrhly hráze Bečvy u Henčlova, voda se valila potokem Lukavec do Záříčí a nadělala zde obrovské škody. V roce 1870 protrhla Bečva břehy a zaplavila Záříčí. V kronikách se praví, že k poslední povodni došlo v roce 1894. Tento záznam platil až do roku 1997, kdy jsme se stali svědky největší povodně dvacátého století.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.zarici.cz/index.php?nid=2580&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA