Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jankovice

V podhůří Hostýnských vrchů, v dohledu malebného Hostýna, se po obou březích říčky Rusavy rozkládá obec s poetickým názvem Jankovice.

Katastr obce je velmi malebný. Samotná obec je rozložena kolem říčky Rusavy a terén je mírně členitý. Do Rusavy se vlévá potok Dědinka (Zhrta) a také Slavkovka, která však tekla do mlýnské strouhy. Pokud vystoupíme na některé z vyvýšených míst nad obcí, otevře se nám pěkný pohled na vesnici rozloženou v mírném dolíku. Náves má nepravidelný tvar, kolem ní jsou postavena selská stavení.

K obci patří dvůr Lipiny, který byl založen na místě bývalé obory. O malebnosti obce a jejího okolí svědčí i názvy mnohých tratí např. Pasička, Boří, Březí, Hrabina, pole - U akátí, Baraňák, Žlíbek či Záhřebí, louky - Meziříka, Kančica, Chmelékovská, Červinka, Šimáček a další.

Historie
Jméno obci dal její zakladatel Jeník z Dobrotic, a to kolem r. 1360. K tomuto období se váže i první písemná zmínka o této obci z r. 1365, kdy jsou v Zemských deskách olomouckých uvedeny Jeníkovice a píší se tak až do r. 1718, kdy je uvedeno jméno Jankovice.

Po Jeníkovi z Dobrotic se novými majiteli vsi stali páni bystřického panství - např. páni z Kunštátu, z Cimburka, z Rottalu, aby později - v r. 1763 - byla obec připojena k holešovskému panství. K zajímavostem patří pověst o tom, že první obyvatelé Jankovic se přistěhovali ze vsi Malíkovy, která díky tomu zpustla a zanikla.

Svým historickým vývojem se nelišily Jankovice od okolních vsí - obyvatelé prožívali své radosti i strasti, doléhaly na ně těžce robotní povinnosti, sužovala je válčící vojska táhnoucí krajem a za nimi "kráčející" nemoci. Obec vždy patřila k menším, čistě českým obcím kraje. V materiálech z druhé poloviny 18. století se uvádí, že v obci žili - mlynář, 10 rolníků, 2 čtvrtníci, 6 podsedníků a 4 podruzi.

Všichni měli své stálé robotní povinnosti - jak robotu pěší tak koňmo - a také byli nuceni odvádět řadu daní. Robota i daně a jejich velikost byly přesně dány a poddaní byli nuceni je dodržovat. Úlevy měl jedině fojt. V Jankovicích bylo dědičné fojtství, spojené s výčepem piva. Fojt měl v obci výlučné postavení - každý týden svolával obyvatele na tzv. hromadu, kde měl hlavní slovo - rozděloval práci, vybíral poplatky od poddaných a odváděl je vrchnosti. K jeho pravomocím patřilo i ukládat tresty a pokuty. V r. 1780 žilo v obci 24 usedlíků s rodinami. K nejstarším jankovickým rodinám patřily: Navrátilovi, Kolaříkovi, Daďovi, Křížkovi, Hlinští, Stiborovi, Matelovi a Fuksovi.

K ozdobám obce i jejího katastru bezesporu patří barokní sousoší sv. Anny, pozoruhodným byl jistě i dřevěný kříž, zachycující výjevy z Kristova života, umístěný v části Souhrady. Na konci r. 1927 bylo nutné tento kříž uřezat, neboť byl značně poškozen a hrozilo jeho zřícení. Byly zde nalezeny také archeologické nálezy, dokládající osídlení místa již v období eneolitu (lid se šňůrovou keramikou) či z doby laténské. Náhodně byl při orání nalezen i kamenný mlat, který byl však zaslán v době svého nálezu, na počátku 20. století, do muzea v Brně.

Turistické zajímavosti

Sousoší sv. Anny
Barokní sousoší sv. Anny tvoří v krajině významnou dominantu. Na čelním místě podstavce je umístěna deska z bílého mramoru s nápisem "Postaveno nákladem p. Jana Thomaštíka z Holešova L.P. 1742". Autorem tohoto 6 metrů vysokého sousoší z pískovce je zřejmě olomoucký sochař O. Zohner. Do seznamu státních nemovitých památek je zapsáno od r. 1964 pod č. 5989 a v tom roce bylo i opraveno. Další restaurování díla provedl ak. sochař Hořínek v r. 1997 a okolí sousoší bylo upraveno v následujícím roce. Nachází se na hranici katastru obcí Jankovice a Chomýž a je ve vlastnictví obce Jankovice.

V těsné blízkosti prochází cykloturistická trasa č. 5033.

Zvonice
Zvonice se nachází ve středu obce. Původně bývala dřevěná, která však v r. 1848 shořela. Zděná zvonice byla postavena v r. 1854. Smutný osud měly zvony v ní zavěšené, neboť byly v obou světových válkách zabrány (r. 1917, 1942). Objekt zvonice prošel i řadou oprav, při jedné z nich v r. 1923 byly objeveny i uložené písemnosti, které se však do dnešních dnů nedochovaly.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://jankovice.hyperlinx.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA