Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chomýž

V malém lexikonu obcí České republiky je uvedena pouze jedna obec s tímto názvem, v podhůří Hostýnských hor jižně od Bystřice pod Hostýnem na souřadnicích 49° 21´ severní šířky a 17° 38´ východní délky.

Historie
Podle pověsti obec Chomýž již stála při vpádu Tatarů na Moravu v roce 1241. Bývala prý mnohem větší a lidnatější. Měla i svůj vlastní kostel. První doložené písemné zmínky o Chomýži však jsou datovány  rokem 1365. V té době již náležela třetina vsi k panství Bystřickému, třetina k panství Holešovskému a třetina k hradu Křídlo, jenž stál na vysunutém křídle hory Barvínku těsně nad vsí. Pan Boček z Kunštátu kupuje 1/3 vsi i s lesy, nato ji postupuje svému bratrovi Vilémovi a ten, pak odkoupil od pana Vlka z Dobrotic i hrad Křídlo a to vše ve vzpomínaném roce 1365.

Po smrti bratrů z Kunštátu se roku 1374 dostává hrad Křídlo, do držení pana Ctibora z Cimburku, který se od té doby psával také z Křídla (i když vlastně pocházeli z Čech  a psali se podle hradu Cimburku na Kutnohorsku). Mezi příslušníky tohoto rodu zvláště vynikl Ctibor Tovačovský, který se stal i moravským zemským hejtmanem a byl věrným stoupencem krále Jiřího Poděbradského a je i autorem právnické Knihy tovačovské. Po zničení hradu Husity po roce 1423 patřila celá obec k panství Bystřickému a od roku 1763 do roku 1845 k panství Holešovskému, kdy tu bylo zřízeno dědičné valašské fojtství. V osmnáctém století má obecní pečeť nápis „OA : CHOMISCH : 1779, znak - nějaké kvítko ve štítě a nad ním korunku“.

Turistika
K památkám patří sousoší Svaté Anny z roku 1742, které stojí při cestě do obce Jankovic, kamenný kříž nad obcí z roku 1762, památník padlým v 1. světové válce a památník obětem 2. světové války.

K nejvýznačnějším rodákům obce patří Msgre ThDr. František Dvorník, profesor Harwardovy univerzity ve Washingtonu, kterému byl in memoriam propůjčen řád T. G. Masaryka 3. třídy a ke stému výročí narození byla na rodném domě odhalena pamětní deska.

Dalším pak PhDr. Josef Macůrek, profesor Purkyněho univerzity v Brně, autor několika knih z historie.

V roce 1886 byla nákladem obce Chomýž a Brusné postavena nová budova školy.  V současné době již plně neslouží svému původnímu účelu, ale jako předškolní zařízení je navštěvována dětmi ze čtyř vesnic.

Po velkém požáru v roce 1892, kdy vyhořela téměř polovina obce, byl založen hasičský sbor. A v roce 1995 slavil Sbor dobrovolných hasičů již 100 let svého založení. K tomuto výročí byl zhotoven hasičský prapor se znakem obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chomyz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA