Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Honětice

Historie
Uchované symboly ve znaku jsou přesvědčivým dokladem existence obce Honětice již v dávné minulosti.

Již roku 1355 je v MÍSTOPISE MORAVY připomínán JIMRAM Z HONĚTIC, který toho roku prodal dvůr ve vsi bratřím STACHOVI a SKOCHOVI z Troubek. Je rovněž historicky doloženo, že Honětice byly v nejstarších dobách rozděleny na několik majetkových dílu, které následně prodejem a nástupnictvím měnily své majitele.

Počínaje rokem 1655 se staly nepřetržitou součástí zdislavskéko panství. Z období vlády barona Leopolda Klementa OTISLAVA z Kopenic, spadající do poloviny 18. století, pochází jediná památka v obci, socha sv. Jana Nepomuckého, na jejímž soklu je mimo jiné vytesán alianční znak donátora a jeho manželky.

Vlastní symboly představované figurou zlatého půlměsíce byly převzaty z erbu vladyk z Nítkovic a Honětic (1355). Mladší období a jiné významné držitele osady prezentuje lilie a šíp, figury byly převzaty z erbu Zástřizlů a Otislavů z Kopanic. Dominantní zelená barva symbolizuje starou obecní pečeť s radlicí v pečetním poli (1693). V obecné rovině pak zdůrazňuje zemědělský charakter obce.

Honětice však nežijí jen minulosti. Současná prezentace symbolů odrážejících vzdálené období feudalismu není oslavou té doby, ale připomínkou počátků vzniku obce pro generace současné i budoucí.

Ctít tradice je konečně významnou součástí kulturního dědictví každé vyspělé společnosti.
Nejen současní občané obce se právem cítí být její nedílnou součástí.

Honětice mají rozlohu 369 ha, 83 domů, 357 obyv.

Vlastní škola od r. 1870. Roku 1355 držel je Jimram z Honětic, který je t. r. prodal bratřím Stachovi a Skochovi z Troubek. Byly tenkráte značně rozkouskovány.  Až teprve, r. 1437 Jan Dúpnik z Nitkovic držel celé Honětice. R. 1446 prodal je, Onšovi ze Zástřizl, po němž je dědili synové: Oneš a Hynek a ti je r. 1491 vložili do desk Jarošovi ze Zástřizl. Ten je spojil s Morkovicemi, od nichž byly odtrženy r. 1523, kdy je získali Vítek a Jan bratří z Dobrčic.

Po čase Vítek stal se jediným držitelem a r. 1540 prodal H. Jindřichovi ze Zástřizl a na Cetechovicích. S Cetechovicemi byly spojeny až do r. 1655, kdy Melichar Ledenický z Ledenic prodal je Janovi Kokorskému z Kokor. Od té doby tvořily Hpmětoce součást velkostatku zdislavského.

V lese Oboře je předhistorické hradisko s kosternými hroby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.korycansko-zdounecko.cz/honetice/index.php?nid=507&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA