Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podhradní Lhota

Historie
Při pohledu na mapu naší vlasti postřehneme množství různých Lhot, ale jen naše obec, jejíž původ bohužel je přes rozličná zkoumání a bádání zahalen do těžce proniknutelných kontur, se pyšní názvem Pohradní Lhota.

Podhradní Lhota se rozprostírá v místech, jimž před dlouhou řadou staletí vévodily dva starobylé hrady -Šaumburk (608 m. n. m.) a Nový Šaumburk (530 m. n. m.), lidově zvaný Bašta. Je nesporné, že dějiny našeho regionu sahají až do mladší doby kamenné, což dosvědčuje nález kamenného mlatu pod Šaumburkem. Jak uvádí František Kratochvíl (Zálhotský sborník V, 1931), bývalo zvykem u našich předků donášeti podobné kameny i odjinud a uschovávati je v domácnosti, jako hromové kaménky proti škodám blesků.

O hustém osídlení našeho kraje svědčí nálezy z Kelčského Javorníka a blízkého okolí. Dochovaly se také pravěké nálezy pazourkových škrabadel z Bašty, kde byla nalezena také kamenná sekyrka z hadce a poškozený obuch (Dr. František Přikryl, 1895). Cenný je nález bronzové sekyrky z konce doby bronzové, je doklad o pobytu lidském v obci nalezením bronzové sekyrky blízko domu č. p. 68 v Podhradní Lhotě. Až s příchodem Slovanů v době železné byla zaznamenána u říčky Juhyně prvotní osada.

V díle okresní hejtmanství holešovské (Peck) se píše na straně 196 o zaniklé obci Polomí-Polomsko, která snad vznikla v letech 1245-1281. Pavel Kvasnička v „Holešovském okrese" (str. 227) zmiňuje Podhradní Lhotu v souvislosti s dějinami obce Žopy, kde se odvolává na olomouckého biskupa Bruna a jeho listinu z roku 1272, podle níž směnil tento biskup s Jindřichem z Přilep ves Žopy za ves Zubřice (Zubricii), což je snad bývalá osada na místě dnešní Podhradní Lhoty. Podle průzkumů Zemského archivu Opava, pobočka Olomouc, z roku 2000 je diskutabilní se domnívat, že Podhradní Lhota vznikla v roce 1272, neboť první známost o obci s tímto jménem je doložena až v 15. století, což však neznamená, že nemohla vzniknout dříve a že tudíž jejím předchůdcem byla obec Zubřice, situovaná do katastru Podhradní Lhoty s názvem Zubersko.

Důležité je konstatování Josefa Krumpholce v Místopise soudního okresu bystřického na straně 822: "Obec vznikla ve 13.(14.) století jako podhradí hradu Šaumburku, v letech 1363-1412 sluje Podhradí, 1429 Švamberk a teprve potom Lhotou, tehdy Hradní, 1434 Lhotou pod hradem Šaumburkem. Při vyhledávání údajů, dokládajících vznik či první písemnou zmínku o obci, preferuje dnešní praxe dílo Lad. Hosáka a Rud. Šrámka: „Místní jména na Moravě a ve Slezsku I. a II. díl" (Academia Praha 1970 a 1980). Tam se uvádí, že ves stávala již v 15. století, což by korespondovalo s rokem 1429. Údaje v této práci jsou ověřené a podložené prameny a odbornou literaturou.

Jak již bylo uvedeno, historie Podhradní Lhoty je nerozlučně spjata s oběma hrady, o jejichž průzkum se zasloužil v letech 1977-1991 PhDr. Jiří Kohoutek, CSc, z Ústavu archeologické péče Brno („Hrady jihovýchodní Moravy", vyd. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně 1995).

Průzkumy prokázaly, že Šaumburk svou rozlohou přes 6 500 m2 (délka 120 m, šířka 55 m) patřil k největším lokalitám svého druhu v našich zemích. Severním směrem od tohoto hradu se nacházejí pozůstatky dalšího středověkého hradu - Bašty (nesprávně Zubříče). Nepatrné pozůstatky tohoto hradu se rozkládají na ploše ve tvaru nepravidelného oválu (délka 50 m a šířka 30 m). Turisty láká mimo jiné val s příkopem, jehož hloubka dosahuje až 5 m a šířka až 20 m. Před ním je navršen val, dosahující místy výšky přes 3 m. Na ploše vlastního hradního jádra jsou dosud dochovány nepatrné zbytky obvodové hradby z lomového kamene. Ze západní strany hradního jádra byl samotný vstup do vnitřních prostor - dodnes jsou zde patrné stopy po průjezdní hranolové branské věži. Jižním směrem od vlastního hradu se nachází uměle vybudovaná vodní nádrž (20 x 10 m), jejichž okolí zanechalo stopy osídlení trvalejšího rázu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podhradnilhota.cz/index.php?nid=1412&lid=CZ&pic=MAIN, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA